Definitivt ingen stenålder längre!
Ska du gå vidare och spara ström (värme) så kan du bygga vidare på AVR- kretsen. Då är du state of art på riktigt.
Du behöver (förutom det du redan har):
en spole/färg
en diod (schottky)/färg
en kondensator (100nF eller större)/färg
Dessutom får du byta FET till en som kan sitta mot matningsspänningen. Dvs. en "high side driver" eller en p-kanal FET. IRF9520N bör fungera.
Samt byta strömbegränsningsresistorn till en strömavkänningsresistor (0,1 - 1,0 ohm).
Principen är att du skickar strömmen genom FET, spole, LED och resistor. Du mäter strömmen i resistorn med AD-ingång på AVR. När strömmen vuxit till 350mA slår du från FET. Som fortsätter att leverera ström, genom att bilda en mot EMK som kortsluts mot GND med dioden, när strömmen börjar sjunka slås FET'en till igen och strömmen byggs upp på nytt. Du behöver alltså tre AD-ingångar och tre PWM-utgångar på kretsen.
Jag är inte så bra på att dimensionera spolar i switchade kretsar, dessutom måste man veta matningsspänningen. Det är inte bra att använda samma matning som till AVR.
Du ser hur du ska koppla om du tittar på strömvägen jag beskrev. I övrigt kopplas dioden med katod mot drain på FET, samma punkt som ovansidan på spolen. Anod mot GND. Kondingen kopplas mot anod på LED och andra sidan mot GND.
Ska man skriva program till det vill man väl inte offra dyra LED om det blir för hög ström. Att begränsa strömmen till ett säkert värde förstör switchmöjligheterna. Medans du provar ut programmet (kretsen) kan du använda ett gäng seriekopplade dioder som får leka LED. Seriekoppla till samma spänning som LED'en ska ha. Koppla över dessa seriekopplade dioder en billiga 20mA led med ett strömbegränsningsmotstånd. Sedan kör du med oscilloskop över strömmätningsresistorn tills du får programmet att fungera.
Ursökta den dåliga beskrivningen men du får återkomma om det är något du vill gå vidare med.