> T.ex : http://www.dustin.se/pd_5010031178.aspx
Jag utgår från att du skojar, eller hur?
Eller blev det helt fel länk?!
---
lovet: Vad är det för oscilloskop du har skaffat?
Om du verkligen inte har tillgång till något annat än din bärbara så kan det är idé att testa nån USB-konverter ändå (låna av nån bekant?), trots den allmänt negativa attityden. Pico har tillverkat egna USB-konvertrar, så även om dom är "purpose made" tyder det på att det inte bör vara helt omöjligt.
Sen kan du inte förvänta dig att det kommer löpa på lika smidigt över USB, men säljer en tillverkare av enkla oscilloskop för parallellport en adapter för USB så duger det nog åtminstonde till hobbyverksamhet.
Kan jag använda någon annan port än skrivarporten?
parallekortsadapter mha PCMCIA-adapter kan fungerar då det är i stort sett som att plugga in ett kort i datorns bakplan - däremot får man se upp med express card (EX) och liknande som moderna laptop har då dessa avänder USB som intern kommunikationsgränssnitt och är lika värdelös som en extern USB-dongel.
Ne, så duktig är ja på datorersodjan skrev:> Borde inte en adapter kunna fungera? som denna http://www.dustin.se/pd_32075098.aspx ?
Jag utgår från att du skojar, eller hur ?
Eller blev det helt fel länk ??
Tänkte att ja har ju en sån där annan anslutning på datorn, om de gick att koppla in den där isf.
Men har elfa eller någon annnan butik såna där kort att stoppa i datorn tro? Har letat så gott ja kunnat utan att hitta något. Någon som vet någon butik i typ kungens kurva som kan ha? (stockholm)
