LED på 230v

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
FormerMazda
Inlägg: 6585
Blev medlem: 27 februari 2006, 14:59:36
Ort: Asby (Östergötland)

LED på 230v

Inlägg av FormerMazda »

Tja!

Tjejen gillar att ha små fönsterlampor tända lite här o var. Inte för att de ska lysa upp, utan mer bara lysa lite och då synas.
Så, min tanke var att ta typ en 230v lampa med liten sockel. Göra sig av med glaset och löda på elektronik och lysdiod på sockeln för att sen limma på en pingisboll som lampglob.

Frågan är, hur avancerad elektronik behövs för detta? Räcker det med helvågslikriktining som man sedan stabbar ner till nån lämplig spänning och där efter ha motstånd och tillsist led?
Eller blir spänningen för hög efter likriktningen för att det ska gå att få ner den utan för mycket bök?
Användarvisningsbild
$tiff
Inlägg: 4941
Blev medlem: 31 maj 2003, 19:47:52
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av $tiff »

Nej, du bör inte göra så. Du kommer behöva göra av med orimilgt mycket energi genom att linjärstabilisera ner spänningen.

Du kan göra en kapacitiv spänningsdelning, men då måste du skydda lasten extra noga mot spänningsspikar från elnätet, som kommer gå rakt igenom delningen.

Om du tvunget vill bygga själv, använd en gammal väggvårta för att få lågspänning (5-9 V) och använd den.

Annars finns det gott om färdiga LED-moduler för 230 VAC ute på marknaden nu.
Användarvisningsbild
MicaelKarlsson
Inlägg: 4669
Blev medlem: 18 juni 2004, 09:16:07
Ort: Aneby
Kontakt:

Inlägg av MicaelKarlsson »

LED för 230V

Annars så bygg med hjälp av väggvårta, precis som $tiff skriver. Bygga egen för 230V låter dyrt och svårt.
Användarvisningsbild
Marta
EF Sponsor
Inlägg: 7626
Blev medlem: 30 mars 2005, 01:19:59
Ort: Landskrona
Kontakt:

Inlägg av Marta »

Finns det något med lysdioder, eller annan teknik, som kan ersätta E14 klara kronljuslampor? Har ett antal sådana. De både bränner av 15W/lampa och går sönder alldeles för ofta.
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Meduza »

Det finns numera LED som går direkt på 230VAC också, sök på Ariche från Seoul Semiconductor, enkla att jobba med, dock inte helt billiga...
Användarvisningsbild
$tiff
Inlägg: 4941
Blev medlem: 31 maj 2003, 19:47:52
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av $tiff »

Besthongkong har intressanta grejer. Om man vill ersätta glödlampor eller halogenlampor så ska man hålla sig borta från lampor som skriker "oj-vad-många-hålmonterade-LED-vi-har-stoppat-in-i-en-GU10-sockel".
Satsa på de som innehåller ett fåtal högintensiva istället. Jag hade lätt köpt ett dussin av 700 lm-varianterna hos länken ovan, om ekonomin tillåtit en sådan helrenovering av ljusriggen hemma :)
Rolf Zetterberg
Inlägg: 987
Blev medlem: 13 september 2007, 19:03:17
Ort: sverige

Inlägg av Rolf Zetterberg »

Precis som Marta hade jag för många år sedan en takarmatur med kronljus som gick sönder alldeles för ofta.Provade förstås med ny väggbrytare,men det hjälpte inte ett skvatt.Gav så småningom upp efter att pratat med olika experter.Jag fick aldrig någon förklaring till varför just kronljusen inte håller.
Satte dit en annan takkrona med vanliga glödlampor och sedan var problemet borta.
Användarvisningsbild
FormerMazda
Inlägg: 6585
Blev medlem: 27 februari 2006, 14:59:36
Ort: Asby (Östergötland)

Inlägg av FormerMazda »

Nja, lite av idén med med detta var att på ett billigt sätt få nåt som lyser lite mysigt bara, på jättenågra watt.

Så, ska ta o se vad mina väggvårtor vill ha i watt med lysdiod som last. Det är ju såklart enklaste alternativet.
Hoppas bara tjejen accepterar viss mod av fönsterlamporna. :wink:
Användarvisningsbild
PHermansson
EF Sponsor
Inlägg: 4340
Blev medlem: 22 december 2004, 00:46:38
Ort: Särestad Grästorp
Kontakt:

Inlägg av PHermansson »

Hade samma funderingar som trådskaparen, och har väl inte gett upp planerna helt. Men det ger en del problem och jobb... Mitt största problem var två fönsterlampor där hela glödlampan syns, svårt att göra nått snyggt själv... Men som en skänk från ovan dök diodlampan.se upp :)
Snygga lampor till ett rimligt pris:

Bild
Användarvisningsbild
Marta
EF Sponsor
Inlägg: 7626
Blev medlem: 30 mars 2005, 01:19:59
Ort: Landskrona
Kontakt:

Inlägg av Marta »

Det är just till fönsterlampor jag skall ha dem. Kanske blir till att handla från nämnda site om inget bättre dyker upp. Skulle föredra någom som är mera avlångt istället för klotformat, samt utan den fula svarta plastringen.
hakank22
Inlägg: 143
Blev medlem: 7 september 2007, 07:31:16
Ort: Åkersberga

Inlägg av hakank22 »

Att få lysdioden att lysa med nätspänning går ju med att bara använda förkopplingsmotstånd. Kanske inte är tillrådigt i säkerhetshänseende dock.

En 20mA lysdiod blir 230/0.02 11.5Kohm. I praktiken får du halvera motståndet i och med att det är växelspänning och lysdioden leder ju bara ena halvvågen.

/Håkan
Användarvisningsbild
FormerMazda
Inlägg: 6585
Blev medlem: 27 februari 2006, 14:59:36
Ort: Asby (Östergötland)

Inlägg av FormerMazda »

Det var väl ungefär i dom banorna jag funderade först. Men så är spänningen ganska varierande, vad var det nu, mellan 207 till 244volt är ok enligt e-on. Kan ha fel på siffrorna där dock.
Det var därför jag fick idén om att likrikta och stabba. Men dte var då det blev bökigt.
Mindmapper
Inlägg: 7213
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Har ni räknat på vilken effektförlust det blir i resistorn?
hakank22
Inlägg: 143
Blev medlem: 7 september 2007, 07:31:16
Ort: Åkersberga

Inlägg av hakank22 »

Jo. De lovar väl 230V +- 10% skulle jag tro. Detta är dock inte kritiskt. Du kan ju ta ett förkopplingsmotstånd som begränsar strömmen till 20mAh vid 250V.
Jag meckade lite med detta i min ungdom. Funkade utmärkt faktiskt. Rekommenderar dock att du avsäkrar samt ser till att allt är isolerat. Runt
6Kohm tippar jag blir bra. (halva spänningen som tidigare sagts vid AC)

/Håkan
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 35402
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Räkna framvilken ström och spänning som behövs. Ta en konding och med jw-metoden (j-ohmega) räkna fram vilket värde på denna som ger önskat spänningsfall. Inga motstånd som bränner effekter här.

Eller läs HÄR
Skriv svar