Identifiering av kontakt till HP switch

Övriga diskussioner relaterade till komponenter. Exempelvis radiorör, A/D, kontaktdon eller sensorer.
RoAd
Inlägg: 112
Blev medlem: 5 september 2024, 22:51:49

Identifiering av kontakt till HP switch

Inlägg av RoAd »

Har fyndat en managerad POE+ switch från HP. Fyndpriset beror på att strömadaptern saknas. Att köpa en ersättare är inga problem, men det är en kontakt i switchen som jag inte med säkerhet kan avgöra modell på. Den ser nästan ut som den fyrpoliga kontakten som sitter på ATX-moderkort, men nycklingen är lite annorlunda.

Dessutom är det svårt att avgöra storleken på den utifrån bilden jag hittat på nätet.

Är det någon som råkar veta exakt vad det är för kontakt jag ska köpa? Tänkte slänga iväg en beställning på ersättningsförsörjning från digikey, och det vore inte dumt att få med kontakten också.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36794
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Identifiering av kontakt till HP switch

Inlägg av Glenn »

Jag har sett den där förut, jag tror faktiskt det var på en HP-skrivare ?

Men det borde väl gå att hitta en ersättningsnätadapter på typ ebay så får du rätt kontakt ?
RoAd
Inlägg: 112
Blev medlem: 5 september 2024, 22:51:49

Re: Identifiering av kontakt till HP switch

Inlägg av RoAd »

Ja, det går att köpa en ny, men då blir det inte så "fyndigt" totalpris längre :) De som har några vill ha en hel del, eller så kostar frakten stora summor.

Men jag tror att jag kan ha löst det. Det är troligen Molex microfit 3.0 serie. Digikey verkar ha modeller som borde passa.
nifelheim
Den första
Inlägg: 2491
Blev medlem: 27 mars 2008, 22:31:16
Ort: stockholm

Re: Identifiering av kontakt till HP switch

Inlägg av nifelheim »

skulle tro att du har helt rätt då
Molex Micro-Fit
Skriv svar