Tveksam kvalité på 3d-utskrift

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
Användarvisningsbild
Rohan
Inlägg: 1063
Blev medlem: 7 april 2004, 08:24:39
Ort: Eksjö, Småland
Kontakt:

Tveksam kvalité på 3d-utskrift

Inlägg av Rohan »

Hoppas att någon kan ge mig några pekpinnar vad gäller kvalitén på mina 3d-utskrifter. Ni som känner igen problemen kanske har bra förslag på hur jag kan lösa dem?

Skrivaren är en Profi3DMaker, först har jag kört en rulle vit PLA med ganska bra resultat men den svarta PLAn ger inte så bra resultat. Den är inhandlad på CreativeTools. G3DMaker är programmet jag använt hittills men överväger allvarligt att testa något annat, RepetierHost eller om det går att få igång Cura mot Profi3DMakern.

Det här resultatet har jag fått.
bild 2.JPG
bild 1.JPG
De här inställningarna använde jag till båda utskrifterna. Det är standardinställningarna i G3DMaker.
Skärmklipp1.PNG
Skärmklipp2.PNG
Skärmklipp3.PNG
Skärmklipp4.PNG
Skärmklipp5.PNG
Skärmklipp6.PNG
Tacksam för alla förslag om var jag bör börja ändra.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
G4jm0r
Inlägg: 825
Blev medlem: 1 februari 2004, 20:03:43
Ort: Malmö

Re: Tveksam kvalité på 3d-utskrift

Inlägg av G4jm0r »

Jag får likadana blobbar på mina utskrifter, kör med kossel och Repetier Host med slic3er. Om jag studerar Gkod visualiseringen kan jag se glapp i toolpathen just där blobbarna bildas. Har inte hunnit felsöka så mycket än, men testade Cura lite snabbt igår och fick bättre resultat på kalibreringskuben iaf.
Vilhelmsson
Inlägg: 381
Blev medlem: 21 mars 2012, 12:05:59
Ort: Malmö

Re: Tveksam kvalité på 3d-utskrift

Inlägg av Vilhelmsson »

Prova med Kisslicer istället men Creative Tools borde väl ha en support för en så dyr maskin tycker jag :humm:
Användarvisningsbild
stenD
Inlägg: 1355
Blev medlem: 23 september 2010, 21:53:35
Ort: Ljusfallshammar

Re: Tveksam kvalité på 3d-utskrift

Inlägg av stenD »

har inte din maskin men nått tips iallafall:
Bryggningen som blir dåligt hos dig kureras med en ordentlig fläkt samt man ska se till att hastigheten ökar då bryggan skrivs ut.

Kanske du ska mickla lite med acceleration inställningar också. Ser lite lustigt ut med dom där vågorna mellan ovalerna.

blobbar kan kureras med retraktion inställningar. Jag har 5mm retrakt på min k8200 tex. Du kanske ska skippa den där 0.1mm extramatningen efter retraction också, du får prova.
Användarvisningsbild
stenD
Inlägg: 1355
Blev medlem: 23 september 2010, 21:53:35
Ort: Ljusfallshammar

Re: Tveksam kvalité på 3d-utskrift

Inlägg av stenD »

Kolla i det här inlägget där jag har en fil med mina inställningar i repetier, kan kanske ge någon ledtråd även om vi inte har samma maskin

http://elektronikforumet.com/forum/view ... 0#p1038260
Användarvisningsbild
Rohan
Inlägg: 1063
Blev medlem: 7 april 2004, 08:24:39
Ort: Eksjö, Småland
Kontakt:

Re: Tveksam kvalité på 3d-utskrift

Inlägg av Rohan »

stenD: Tack för bra tips. Ska kollas upp.

Vilhelmsson: Det är klart att Creative Tools har support (fri dessutom). Men 15500 medlemmar på EF som tycker 3D-skrivare är skitskoj och har sett massor är också en bra resurs när man behöver veta ungefär vad som händer. Se det helt enkelt som en "second opinion".
Skriv svar