Jag har kommit över en äldre klassisk transistorradio som skulle slängas av en kompis och för mig är det mycket nostalgi då vi hade en likadan hemma när jag var liten.
Tyvärr har det suttit i 4 batterier som alla har läckt ut över hela bakpartiet, samtidigt som det uppstått en hel del rost på framförallt "batterifjädern". Jag har försökt borsta rent så gott det går med tandborste för att få bort rosten, samt testat med nya batterier men den vägrar fungera.
Jag är ny på forumet och har tyvärr väldigt lite erfarenhet av att reparera den här typen av elektronik (radioapparater, TV, osv). Lödning är något som jag knappt har någon erfarenhet av alls. Datorer är jag mer van vid men när det kommer till "riktiga" reparationer är jag novis

Min fråga är nu:
Vad tror ni är möjligt att göra för att få igång den? Hade varit kul att försöka sätta in en "ny" radio i chassit på något sätt, men är det för krångligt för att jag ska kunna göra det? Eller är det bara att glömma?
Tack på förhand!
Edit: Bilder:
http://www.ladda-upp.com/bilder/62374/fj-C3-A4der
http://www.ladda-upp.com/bilder/62375/mittparti
http://www.ladda-upp.com/bilder/62376/inuti-chassit
http://www.ladda-upp.com/bilder/62377/radion