IP/ethernet-styrt relä byggt på Arduino (Design)

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
emil.s
Inlägg: 147
Blev medlem: 22 oktober 2011, 20:08:06

Re: IP/ethernet-styrt relä byggt på Arduino (Planering)

Inlägg av emil.s »

void skrev:
emil.s skrev:Med lite Ebay-shopping från Kina så landar kalaset på runt 200kr totalt
Imponerande! Kan du peka en Ebay-analfabet som mig i rätt riktning?
Självklart!
Länkarna fungerar väl bara tills vavorna är sålda, men de funkar väl i någon vecka kanske.

Arduino mega:
http://www.ebay.com/itm/SainSmart-Mega2 ... 3f2403d1b0

Ethernet shield:
http://www.ebay.com/itm/New-Ethernet-Sh ... 5d4076ffa4

Finns ju oändrigt mycket kina-plagiat och piratkopior bara man letar lite. Ofta så är det väl rätt så tveksamt både etiskt och kvalitétsmässigt, men i det här fallet så är det ju en öppen platform, även hårdvarumässigt, så det bör väl vara lugnt tycker jag. :)

Carambola verkar ju också vara en riktigt vettig platform. Men kostnad för utvecklingskortet tillkommer väl också. Då blir det ju ytterligare en slant.

På en kurs i helgen så visade det sig dock att en väl till mig som jobbar som programmerare också hade en Arduino, som han inte kommit igång med än.
Så nu vart det en Arduino för mig också, så kan vi ha lite gemensamma programmeringskvällar framöver. Tänk att sommaren helt plötsligt räddades... ;)

Återkommer väl om det skulle dyka upp några ytterligare problem. Annars så blir det väl lite bilder framöver när bygget kommit igång, och en liten rapport på funktionen kanske... :)

Tack för hjälpen hittills!
Nerre
Inlägg: 27229
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: IP/ethernet-styrt relä byggt på Arduino (Planering)

Inlägg av Nerre »

Module comes bundled with an open source development board for a quick start of your new Internet of Things era project.
står det på sidan jag länkade till, men det kanske är samma text (av misstag) både för carambola-2 med och utan utvecklingskort?
emil.s
Inlägg: 147
Blev medlem: 22 oktober 2011, 20:08:06

Re: IP/ethernet-styrt relä byggt på Arduino (Planering)

Inlägg av emil.s »

Aha, se där ja. Det missade jag helt. Kikade mest på bilderna, och antog att kortet inte ingick då det inte var med på stora bilden.

Då kanske det får bli en sådan också. Nästa projekt behöver nämligen vara ett liknande, men trådlöst. Tänkte ta det separat, men det kanske var enklare än jag trodde då. :)

EDIT:
Nä, det är nog en miss i beskrivningen.

Här finns ett kit med utvecklingskort:
http://shop.8devices.com/wifi4things/carambola2-bundle

Fortfarande väldigt bra pris dock.
Nerre
Inlägg: 27229
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: IP/ethernet-styrt relä byggt på Arduino (Planering)

Inlägg av Nerre »

Ja jag är grymt sugen på att köpa en Carambola-2 bara för att leka lite. Just att man verkar få hela nätverksbiten (både WiFi och trådat) med på köpet är ju väldigt trevligt, och via USB kan man ju sen ansluta det mesta.
emil.s
Inlägg: 147
Blev medlem: 22 oktober 2011, 20:08:06

Re: IP/ethernet-styrt relä byggt på Arduino (Planering)

Inlägg av emil.s »

Hm, ett första "misslyckande". Måste ha vart tillfälligt blind när jag beställde relät, då jag råkat beställa ett 12v-baserat relä istället för 5V...
Så här ser det ut:
http://fuskbugg.se/dl/8ZSpwm/T2eC16VzUE ... Q60_57.JPG

Arduinon matas dock från en 12V källa, så det finns ju 12V på "Vin" pinnen. Men digitala-out signalen går ju genom Arduinons 5V spänningsregulator.
Men då den spänningsregulatorn är ansluten till samma GND som Vin pinen så antar jag att det kommer att fungera iallafall?
Användarvisningsbild
Micke_s
EF Sponsor
Inlägg: 6741
Blev medlem: 15 december 2005, 21:31:34
Ort: Malmö

Re: IP/ethernet-styrt relä byggt på Arduino (Design)

Inlägg av Micke_s »

Du ska nog ha en npn transistor mellan.
Skriv svar