Thorped skrev:Jag menar Ah Inte mAh. Alltså 40-60 000mAh

De du!
Men jag behöver knappast så mycket.
Oj, det lär ju räcka tills nästa istid

Hur ser de där rackarns cellerna ut egentligen, kan de verkligen vara tillräckligt små för att släpa runt på mc? När jag tänker efter så kan du nog ladda LiPo på MC-batteriet även när motorn inte går. LiPo är små, väger lite och har förhållandevis bra kräm. Finns snorbilliga till salu här på forumet:
http://elektronikforumet.com/forum/view ... p?p=893396
Thorped skrev:Jag förstår att du gärna vill använda kompass men jag har en annan tanke, och det är att det ska larma även om någon bara reser hojen från stödet, och det fixar väl inte en kompass?
Jag förstår - nej, det fixar inte en kompass. Inte säker på att GM864-GPS har kompass, behöver du nog inte men jag behöver det till autopiloten för att veta vart stäven pekar.
Thorped skrev:Ett eländigt ljud måste man ju också installera, så att folk blir lite uppmärksamma.
Har en 12V-siren du kan få för 20 kr, låter som f-n!
Thorped skrev:GE864-GPS såg ju faktiskt rätt intressant ut.

Ja, den verkar riktigt najs men som sagt, extern SIM-kortshållare krävs och sedan finns den bara i BGA-förpackning vilket man väl inte kan löda för hand?