Datorstyrd taklampa.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
vfr
EF Sponsor
Inlägg: 3515
Blev medlem: 31 mars 2005, 17:55:45
Ort: Kungsbacka

Inlägg av vfr »

Söt! :D

Det är något i den stilen jag skulle vilja ha tag i. _Men_ med en skillnad (om nu inte detta finns på den där), jag vill ha en ingång för att utifrån kunna ställa in ett absolutvärde på dimmernivån.

Skall man göra ett styrsystem som skall klara av att ställa in en lampa till t.ex 60% ljusstyrka, så blir det inget bra med bara ingångar för knappar som styr uppåt eller neråt. Visserligen kan det under gynnsamma förhållanden gå att lösa med att dimma ner till 0 och sedan dimma upp under en viss bestämd tid för att nå den nivå man vill ha, men det blir en kladdig lösning och det blir långsamt.

Vad jag vill ha är möjligheten att styra absolutvärdet direkt utifrån. Antingen med en serieport och protokoll, eller enklare, med pwm-signal eller analog styrspänning 0-10V. Först då kan man på ett enkelt och smidigt sätt ställa in en nivå vilken som helst. Bygger man t.ex ljusscenarion så är det väldigt trevligt att direkt i respektive scenario kunna lagra lämpliga dimmernivåer.

Det som jag vill ha finns i industrin, men är alldeles för dyrt. Blir troligtvis till att bygga något själv.

En lösning som varit rätt snygg, är följande: En liten dimmermodul byggd på en reläkapsel av standardtyp avsedd för montering i relähållare på DIN-skena. Mekaniskt skulle det då bli samma sak om man vill ha ett relä (som i dina andra grejor, unzuf) eller en dimmer. Har man satt ett relä till exempelvis kökslampan och sedan kommer på att man behöver en dimmer där så är det bara att byta ut reläet i sockeln.

På styrsidan (där spolen normalt sitter) skulle en sådan modul ha en optokopplare som ingång. Dimmernivån bestämms av en PWM-signal med låg frekvens, 5-30Hz kanske. Om ström genom optokopplaren betyder hög signal, så blir funktionen faktiskt lika som reläet. Kör man på fast spänning ger det 100% duty och fullt ljus medan ingen spänning alls ger 0% och helt släckt. Alltså precis som reläet.

För att sedan få med dimmerfunktionen så behövs endast att styrenheten kan lägga ut en långsam PWM som motsvarar ett inställt värde istället för bara till eller ifrån. Det är ju en baggis att fixa med t.ex en PIC. En liten utgångsmodul för t.ex 8 reläutgångar med en 16F628 kan ju lätt utökas att köra långsam PWM istället på 8 utgångar. Med den långsamma frekvensen så behövs ingen avancerad timerhårdvara för att generera detta.

I själva dimmern får ju också sitta någon form av intelligens, t.ex en PIC 10Fxx eller liknande. Den skall läsa av PWM-ingången, nollgenomgångsdetekteringen och styra ut triacen. Kunde man göra det på detta sättet så borde det bli ganska flexibelt, utan att kosta skjortan.
Användarvisningsbild
unzuf
Inlägg: 166
Blev medlem: 1 februari 2005, 18:07:08

Inlägg av unzuf »

Nu vid närmare eftertanke så kanske den inte är så perfekt som jag
först trodde, hehe. Jag håller med dig, det blir långsam styrning och är inte en speciellt snygg lösning. Din idé låter ju klockren! Skulle vara _underbart_ att ha moduler man bara sätter fast i sockel på DIN-skena. Fan vad enkelt det hade varit. :)

Tills vidare får jag prova mig fram lite och se om man kan komma på en tillfällig någorlunda fungerande lösning. Om du kommer på nåt mer, eller rent av får för dig att göra verklighet av PWM-styrda dimmrar, så vore det skitkul och intressant att följa ditt arbete här på forumet!

Jag har googlat runt lite efter scheman på dimmers men hittar inget speciellt märkvärdigt. Vill verkligen få detta att funka till 100%.. Jag vill ha din uppfinning, NU! :D
Tack för svaret och visat intresse! Ha det!
Användarvisningsbild
Hedis
Inlägg: 2493
Blev medlem: 8 december 2003, 15:10:44
Ort: Vänersborg
Kontakt:

Inlägg av Hedis »

Nästa steg i det hela är att köra CAN-bus till enheterna. Kräver iofs. mer/dyrare hårdvara. Men det blir oxå mycket mindre kabel att dra. (slipper dra 2 trådar till varje enhet (PWM puls) )

Men det krävs ju då nästan µC med inbyggda CAN-interface för att slippa kör med externa på i2c eller SPI enheter.

Både Atmel och Microchip har µC med intergrerade.

Vad sägs om 1Mbit i väggen till lamporna? :D

Detta kan ju användas till hur mycket som hellst. Sätt en IR-mottagare i modulerna så kan du styra stereon på övervåningen ifrån källaren om du vill.

Inteligenta hem är roligt, men jobbigt om det skulle krångla. :)
Man får nog nästan dra partvinnad can-kabel om man bygger nytt i dagens läge. (idiotiskt o spara in dom kronorna och behöva göra det efteråt)
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27423
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

DMX kanske? en etablerad standard, Kanske inte i den miljön. Men det går att hitta byggen för det.
Användarvisningsbild
EagleSpirit
Inlägg: 1288
Blev medlem: 27 maj 2003, 23:15:48
Ort: Västerås
Kontakt:

Inlägg av EagleSpirit »

Ja det är skoj att automatisera hemmet, men hur lagligt är det? Får jag bygga en liten modul som använder triacstyrning som jag sen bygger in i väggen?

Att styra lampan manuellt + automatiskt kan ju inte vara svårt. Bara att koppla lampan till en triackoppling och sen till en µC. Istället för koppla in lampknappen på 230V så kopplar man den till µCn och använder sen flanktriggning i den. På samma gång kan man ju ha dimmerfunktion som man ställer in med datorn. Dvs, med lampknappen så tänder man och lampan lyser på t.ex. 50% och sen så kan man släcka lampan helt. För att fortsätta på det hela kan man ju låta datorn ändra styrkan beroende på tid osv...

Nu blev jag jättesugen på att bygga nåt sånt här :D

btw, radiobrytare finns väl på clas ohlson?
Användarvisningsbild
vfr
EF Sponsor
Inlägg: 3515
Blev medlem: 31 mars 2005, 17:55:45
Ort: Kungsbacka

Inlägg av vfr »

Strukturen på uppbyggnaden av ett sånt här system gjorde jag och en polare en liten privat tvåmansutredning på för några år sedan. Det finns två stora huvudtyper av uppbyggnad, centraliserat eller distribuerat. Och naturligtvis alla varianter däremellan, plus säkert några varianter som inte passar in i någon.

I det centraliserade fallet så har man relä/dimmer nära gruppcentralen och drar sedan ut tändtråd till varje last man vill kunna styra. I det distribuerade fallet så lägger man relä/dimmer ute vid lasten och styr med bussnät eller separata styrtrådar för varje enhet. Första varianten blir mycket kabeldragning med starkström, vilket är en nackdel speciellt i befintliga hus. Den distribuerade varianten blir dyr, men är väldigt smidig. Det vi tyckte verkade lämpligast i ett befintligt hus på hobbynivå, var en mittemellanvariant där man bygger med ett antal mindre styrcentraler och sedan drar ut tändtråd till lasterna från närmsta styrcentral.

Vill man, så kan man sedan komplettera med X10 eller radiomoduler för saker som inte är fast inkopplade. T.ex smidigt om man använder mycket grenkontakter.

Att bygga dimmermoduler själv och stoppa in i starkströmsnätet är inte tillåtet. Sedan är det många som gör det ändå. Men det är ju inte så lämpligt att t.ex sälja ett hus med såna grejor i. Det var en av poängerna med min dimmerlösning i reläsockel. Vid försäljning är det bara att byta ut dimmern mot ett godkänt relä. Förutsatt att inkopplingen är gjord på ett korrekt sätt av behörig elektriker.

EagleSpririt> Ja, Classe har också radiomoduler. Det verkar som att alla "prylbutiker" av rang har sitt eget system med radiomoduler. En fördel med Nexa-modulerna är att samma moduler säljs på många ställen och det finns lite olika blandade moduler för olika funktioner. Dessa moduler är dessutom samma som säljs av t.ex Hornbach, fast under annat namn.

Att styra manuellt är, som du säger, egentligen inte heller speciellt svårt. Det blir lite jobbigt om man inte vill ändra den befintliga kopplingen av strömbrytarten utan vill att den skall fungera parallellt med styrsystemet både som tändande och släckande.

Edit:

Det som jag tog upp rör bara styrningen av lasterna från centralen. På kontrollsidan så finns det egentligen ingen anledning att använda starkström överhuvudtaget om man har ett styrsystem emellan. Då kan man bygga små kontrollmoduler med mikroprocessor och något enkelt serieprotokoll kopplat till centralen.
Skriv svar