Jag rekomenderar också orginal. Man kan ha tur med piratbatterier men man kan också ha otur.
Jag har iofs ingen erfarenhet av Nikonbatterier alls, men däremot har jag en del dåliga erfarenheter av batteriet som passar bl.a. Canon Digital IXUS 400.
När jag köpte den kameran (svindyrt 2003, tror kameran kostade 6000:- och ett 256MB-compactflashkort kostade ytterligare en tusenlapp) så köpte jag också ett piratbatteri från kjell.com (tror jag det var). Piratbatteriet var klart sämre än orginalbatteriet. Flera år senare köpte jag ett piratbatteri på tradera ("sido"), det var också skitdåligt. Eftersom jag inte visste om kameran var frisk så kunde jag inte gärna klaga hos säljaren då.
Jag trodde kameran var i stort sett kass men chansade ändå på att köpa två piratbatterier för 20:-/st när Elfa hade stor utförsälning halvnyligen. Det visade sig att det batteri jag packade upp och provkörde satte bra fart på kameran, antagligen ungefär som när den var ny. Jackpott alltså. Jag har inte ens packat upp det andra batteriet, antar att det förhoppningsvis är laddat på det mest lagringståliga sättet från tillverkaren och vill inte peta på det.
Om du har någon möjlighet att få nettopriser på Nikongrejer via nån kompis-kompis-kontakts-svågers-bryllings-pysslings-kusin så kolla upp det.
Drar en D80 mycket ström?
Jag har en Canon EOS 450D och skulle säga att om jag använder den där jag inte har tillgång till varken laddare eller hårddisk att tanka över bilder till så är det minneskorten och inte batterierna som kostar mest per tagen bild. Då slösar jag iofs alltid med att köra RAW-läget (mest för att då slipper jag ens lära mig att fixa t.ex. vitbalans o.s.v. när jag tar bilderna), men ändå. Den kameran har dock inget filmläge (förutom att man iaf teoretiskt kan ställa den på live view och ansluta analog-kompositvideoutgången till ett capturekort i datorn, det räknas nog inte

) och jag använder nästan aldrig Live View så det är verkligen bara fokusmotorn+slutaren som faktiskt drar nån ström att tala om.
Min poäng är att det är kanske värt att pröjsa för ett orginalbatteri?
Vad gäller formen på batteripacken ifall man bryter isär den så ska man väl se till att den inte kärvar/fastnar i kameran. Det där kjell.com-piratbatteriet kärvar t.ex. i min IXUS såpass att jag måste hantera kameran lite våldsamt för att skaka ur batteriet, knappast bra för kameran...