Nu har jag återupptagit mitt gamla misslyckade kort som jag gjorde för ett tag sedan. Ett kort med en Regulator + AVR + L298N. Jag har lyckats programmera AVR'n med ISP och fått en LED att blinka vackert.
Problemet är med L298N (dual h bridge). Jag försöker få den att styra en liten DC motor. Men så fort jag kopplar in motorn så ger L298N ut 5.9V på båda output pinnarna. Fast med utan DC motor så ger den ut 6.6V på ena och 0.1V på den andra. Vilket jag tror är rätt.
Varför går ena UT pinnen från 0.1V till 5.9V när jag kopplar in DC motorn
Jag misstänker att det är nått jag inte förstår med schottky dioderna (se bifogat schema). Eller att jag tidigare har misshandlat L298N så illa att nått har gått sönder.
Här är block schemat för L298N: Här är hur jag har kopplat: Här är dom uppmätta värdena (notera att detta är för "B sidan")
Kod: Markera allt
## B Side Pin Volt (Med DCmotor)
ENABLE B 11 5
INPUT 3 10 5
INPUT 4 12 0
OUTPUT 3 13 5.9 Utan DCmotor 6.6
OUTPUT 4 14 5.9 Utan DCmotor 0.1
