Jag har en Mercedes som har haft ett fel som inneburit att batteriet har dragit ur så fort man stängt av bilen. En last på omkring 1,3 A har legat på, och det berodde på en brunnen motor i bakluckan. Jag har nu kopplat bort motorn och nu drar ingenting ström när bilen är avslagen utom klockan.
Min fråga är: Kan batteriet (som är cirka 1 år gammalt) ha tagit skada av att ständigt laddas ur? Det tar emot laddning men det går ändå inte starta bilen ett dygn efter laddning.
Om batteriet har laddats ur till "100%" har det skadats!
Detta betyder i daglig tala att om bilen har stådd 2-3 dygn utan att köra/laddas ett par gånger och batteriet därmed har blivit hel slut har det sulfaterat. Detta visar sig som en avsevärd högre inre motstånd samt avsevärd lägre kapacitet.
När batteriet har laddats ur så är det sällan det felet. Och är det fel nivå sä har det ändå tagit stryk. Det blir knappt bättre av att fylla. Men det tar ju inte mer stryk.