Man sätter väl en liten metallplatta bakom sändaren, antar jag. Men vilken metall är att föredra? Och hur tjock behöver den vara, räcker aluminiumfolie? Det måste väl ändå finnas viss massa för att kunna absorbera strålningens energi. Vore det bättre med ett finmaskigt metallnät?
Kommer radiostrålningen att reflekteras och förstärkas framåt? Och kommer den att studsa mot väggar och andra föremål så att man via reflektioner ändå får kontakt med modulen när man står bakom skärmen?
Och om jag vill reducera räckvidden på en blåtandssändare, säg att jag har en klass 1 som når på tok för långt, kan jag bädda in den i något radiodämpande material, nåt som man kan öka på gradvis för att få önskad räckvidd. Stålull?
