Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
maDa
Inlägg: 4080
Blev medlem: 11 november 2005, 22:13:16
Ort: Malmö
Kontakt:

Re: Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Inlägg av maDa »

Det behövs den där watten med tanke på den troligtvis högljudda miljön. Hursomhelst gäller det att ha trummhinnor av läder för att inte ha ganska rejält med tinnitus.
Användarvisningsbild
Electricguy
Inlägg: 12534
Blev medlem: 15 augusti 2007, 16:52:14
Ort: Kälmä' typ..

Re: Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Inlägg av Electricguy »

Många trådar som tillägnas mig indirekt. yayy! iaf roligt att någon bryr sig om mig!
Anders Olsson
Inlägg: 1109
Blev medlem: 3 september 2010, 15:17:20
Ort: Lysekil

Re: Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Inlägg av Anders Olsson »

Hej!

Angående lurarna som tråden handlar om så är det ju en väldig skillnad på 32 och 600 Ohm.
50mW lär vara tillräckligt för att skapa ljud i båda men en förstärkare för 32 Ohm har helt fel förhållande mellan ström och spänning för att ge 50mW i 600 Ohm (borde vara ganska självklart för elektronikfolk ju).
Jag kan tänka mig att det knappt låter nåt i 600 Ohm lurarna med spänningen som en 32 Ohm förstärkare ger.
Användarvisningsbild
Electricguy
Inlägg: 12534
Blev medlem: 15 augusti 2007, 16:52:14
Ort: Kälmä' typ..

Re: Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Inlägg av Electricguy »

ingen aning om var tekko fick 600 Ohm ifrån. för det är 32 Ohm lurar.
Men eftersom jag uppenbarligen har totalt fel om mina egna saker och alla andra uppenbarligen vet så mycket mer om dom så tänker inte jag säga mer. eftersom det ändå inte kommer vara relevant.
Tekko
Inlägg: 9009
Blev medlem: 28 november 2004, 20:19:15

Re: Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Inlägg av Tekko »

Nu har jag ohmat mina lurar som jag använder, de är 32 ohm om kan drivas till dist med mina mp3 spelares interna förstärkare som jag antar är av 50mW eller mindre modell.

Båda mina mp3 spelare orkar inte driva högtalare till mer än knappt hörbart, ungjefär som att koppla till linjeutgången på en cd-spelare i volym.

Och nu har jag testat mina stora lurar som det står 8 ohm på, dessa har inbyggda pottar och på minimum volum får jag runt 3 ohm, och max volym rut 180-200 ohm.

Och bara för skojs skull så kopplade jag in dom till ena kanalen på en av mina stärk, med behaglig volym med högtalare så var det faktiskt ganska låg volym i lurarna.

Detta bevisar dock inte att det är effekt i milliwatt som behövs, utan ett större spänningssving, något interna hörlursförstärkare inte klarar då de bara har 1.8-3.7V att jobba med, dvs mina stora lurar och troligen även electricguy's lurar kräver altså en stärk som kan ge ut iaf 5-10 volt, jämfört med bara 0.5-2 volt för en intern lurstärk.

Effekten som använs behöver nödvändigtvis inte vara mer än 50mW dock, högre spänning betyder lägre ström. Mina stora lurar behöver altså en förstärkare som kan ge iaf 10 volt ut.

För att få denna högre spänning krävs en större stärk, det är här en högre uteffekt kommer in i bilden, en stärk som kan ge ut en högre spänning klarar således också att leverera en högre uteffekt, dock i en lägre impedans än de 32 ohm ett par lurar är. Därför är det lätt att missuppfatta att det är mer effekt som krävs.

Det finns dock lurstärk som pallar att pressa ut uppåt en watt i 32 ohm, tex denna: http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/tpa6120a2.pdf
Tyvärr är denna inte så lämplig för batteridrift då den vill ha iaf 2x12-15V för att klara denna watt i 32 ohm.

Det kan även vara så att vissa moderna lurar har en inbyggd attenuator eller bara en klenare magnet för att motverka högtspelning eller tillockmed promota högre effekter typ som med bilstereoprylar, prylarna tillverkas dåligt med avsikt att påtvinga högre effekter för samma volym. Lurar kan givitvis låda finemang och vara tillverkade av ett välkänt märke, men ändå vara kasst konstruerade för att blåsa upp nödvändig effekt.

Har vi rett ut detta nu ? Eller anser du bara att detta är ytterligare ett av mina försök att få rätt ?
Gustav180
Inlägg: 560
Blev medlem: 5 januari 2011, 22:17:11
Skype: anders_gust
Ort: Jönköping

Re: Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Inlägg av Gustav180 »

Det som är intressant i det här är inte den elektriska effekten utan den akustiska. Sedan blir det verkningsgraden på hörlurarna som bestämmer hur stor den elektriska skall vara för att få en viss ljudnivå.
Tekko
Inlägg: 9009
Blev medlem: 28 november 2004, 20:19:15

Re: Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Inlägg av Tekko »

Aja personen i fråga har valt att lägga ner och inte bry sej nåt mer så denna tråd kan stängas, låsas och tas bort.
Användarvisningsbild
psynoise
EF Sponsor
Inlägg: 7243
Blev medlem: 26 juni 2003, 19:23:36
Ort: Landvetter

Re: Mer än 50 milliwatt till hörlurar ?

Inlägg av psynoise »

Finns inget direkt svar på frågan, som chille skrev finns det extrema effekter för dj-mixerbord, har själv ett par hörlurar som är specificerade till max 3 W. Men det finns material att tillgå om man vill göra sig en bra uppfattning:

Headphone power requirements - Rane
Skriv svar