Datablads hjälp

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
gripner
Inlägg: 1169
Blev medlem: 4 december 2007, 14:47:39
Ort: Lidingö

Re: Datablads hjälp

Inlägg av gripner »

Icecap,
Den slutsatsen har jag dragit av mitt labbande med kretsen, både vad gäller vad som är "utgång vid nbatteridrigt" och att den är oreglerad. Den switchande delen är helt inaktiv i IC:n när inspänning saknas. Skönt att någon kom fram till det från datablade så jag får lite mer belägg för mitt labbande o slabbande.

När man har inspänning så batterierna laddas blir det ett litet 300KHz rippel, typ 500mV pp. Avjälps med en drossel i serie med lasten, tog ner ripplet till ca 100mV, känns ok.

jag såg i figur 3 i databladet efter att du postat att pin 9/10 att är pinne på vad jag läser som en fet.

Dock fortfarande ser jag inget i pränt vad gäller ström som ICn levererar utan att krokna/gå sönder.
Nerre
Inlägg: 27307
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Datablads hjälp

Inlägg av Nerre »

Icecap, hur i blockschemat på sid 12 ser man att det kan gå ström från BATT till HSD?

Som jag skrev måste det ju då dels gå via motståndet RCS mellan BATT och CS, och sen genom spolen in på LX och så baklänges genom MOSFET-trissan till HSD?
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26703
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Re: Datablads hjälp

Inlägg av Icecap »

Ja, efter att ha kollat noga ser jag att det behövs lite extra för att klara denna switchning. Men inte mer än 2 st dioder som behövs.
Användarvisningsbild
TomasL
EF Sponsor
Inlägg: 47251
Blev medlem: 23 september 2006, 23:54:55
Ort: Borås
Kontakt:

Re: Datablads hjälp

Inlägg av TomasL »

Man kan ju alltid använda LED-utgången för "Laddad", och styra en MOSFET som kopplar in batteriet, dock får man nog ha lite logik som kopplar om batteriet till laddning, när det är slut, nåväl.
Kontentan i alla fall man behöver ytterligare elektronik/kretsar för att switcha mellan batteri och nät.
Skriv svar