Att en PC är bra till att styra den håller jag med om. Men Varför inte använda DMX? Då kan man använda elektroniken till annat ljus om man skulle vilja.
En lösning är ju att låta en PC driva displayerna eftersom det ofta är lättare att skapa sin grafik på en PC än via ett par DMX kanaler. Sen under gig styr man PCn via DMX och kan då styra sina displayer från samma ljusbord som resten av riggen.
Anledningen till att vi vill ha DMX är just det att det finns kablar fram till scenen, men om det sedan är en dator eller vårt ljusbord som gör det det får vi kolla på sedan. Sedan att köra färgväxlare skulle lååååta mycket 125 växlare på en gång sedan så drar dom en del med... men Nice skulle det vara
Färgvxlare och färgväxlare... nä jag tänkte mer på något LED-baserat eller något liknande. Kan ju få en LED-baserad washarmatur för under 1000-lappen som sägs ska vara jämförbar med en "vanlig" 250wattare.