Förstärkartankar, nu med köpråd på PA-steg på sida 2.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Bumpe
Inlägg: 178
Blev medlem: 19 november 2007, 20:24:36
Ort: Tranås

Förstärkartankar, nu med köpråd på PA-steg på sida 2.

Inlägg av Bumpe »

Hej hopp, går i tankarna att uppgradera effekten i hemma systemet ett par pinnhål. Tanken är att kunna ta med det till någon fest/annat mindre arrangemang men annars ha det spelandes hemma :)
Har investerat mig i en 15" bas och ska peta ihop ett par toppar med 8" + diskant. Kommer att bli PA-delar fast i lite mindre format helt enkelt :)

Nog om detta egentligen, lurar nu på ett par olika modeller för att driva och kontrollera detta.

Alt 1: En 3-kanals förstärkare för inbyggnad i basen. Tanken verkar god men genomförandet lite sämre. Dels står det 2x120W+500W på enheten, som Billebro sen skrivit att det är 2X300W+1000W. Troligen är ju överspecat som vanliget redan från fabrik så tror den realistiska effekten är vädigt låg? Är det bara jag eller borde den inte haft ett högpassfilter med?
http://www.billebro.se/myshop/myshop_st ... 2&PRID=869

Alt 2: Köpa sig ett riktigt aktivt filter som försteg och sen bygga sig ett eget 3-kanals-steg.

Alt 3: Bygga sig en 3-kanalsförstärkare med fast/justerbat hög och lågpassfilter för de nedre frekvenserna och sen dela topparna passivt mellan diskant och mid. En liten tonkontroll, ingångsväljare och naturligtvis volymkontroll. Allt i samma paket alltså :)
Fjärr och display är inte aktuellt.

Alt 4: Ungefär samma koncept som nummer 3 fast med ett försteg/delningsfilter i en låda och sen effekt-delen/slutsteg för alla 3 högtalare inbyggd i basen.

Har tillgång till lite skrot så som chassi, ett par gamla förstärkare som kan slaktas på tonkontroll/ingångsväljare/volymkontroll och lite annat småplock.
Är inte jätteduktig på elektronik, men kan löda, jobbar mycket med bil-el och vet ungefär vad som finns i en förstärkare.

Alternativ 3 är ju helt det som är mest intressant om jag nu skulle lyckas reda ut det :)

Vad tycker folket? Någon form av chipförstärkare (är 2x100+3-400 rimligt), vanlig transformator-nätdel, softstart, en färdig förstärkare som blir av med sin förstegsdel, lite plock för att få till ett lågpass och ett högpass runt 50-200hz och ett par VU-mätare? Finns väl en budget på ett par tusen iaf :)


Eller bör jag se glad ut och välja den färdiga prudukten?

Mvh Hampus
Senast redigerad av Bumpe 30 augusti 2010, 19:33:36, redigerad totalt 1 gång.
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av blueint »

Budget?
Vikt?
Transportsätt? under armen i kollektivtrafik, med bil?
Användarvisningsbild
konig7070
Inlägg: 888
Blev medlem: 2 augusti 2008, 11:51:14
Ort: Uddevalla

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av konig7070 »

Han skrev att budgeten var på ett par tusen.
Bumpe
Inlägg: 178
Blev medlem: 19 november 2007, 20:24:36
Ort: Tranås

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av Bumpe »

Budget: Smärtgränsen för drivelektroniken ligger väl kring 5K.
Vikt: Ptja, har ju jobbat lite med PA så jag vet att slutsteg är tungt så ja, den får bli tung om den vill :)
Transport: Ska kunna åka med i en vanlig halvkombi/kombi :)

Borde väl hamna på 3-4HE som mest tycker jag :)

Basen går in och en liten bil-baslåda med 2x12" gick in så det är ungefär vad som går i en Saab 900 med mitt ögonmått :)
IDÉATOR
Inlägg: 223
Blev medlem: 13 april 2010, 12:35:32

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av IDÉATOR »

Skulle specen stämma på BB´s förstärkare verkar den vara prisvärd med sina 2 x 150 + 500 W RMS. Fattas ett HP filter till topparna om jag tolkar allt rätt.
Dock tveksam till BB´s kvalité och spec :humm:
Bumpe
Inlägg: 178
Blev medlem: 19 november 2007, 20:24:36
Ort: Tranås

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av Bumpe »

Men ett fast HPF typ 80HZ måste väl gå att klämma dit någon stans precis innan ingången på topparnas drivsteg tycker jag...

Om man skulle be den där mannen att fota innehållet, typ spec på Trafo så ser man ju snart om det är 100VA eller 1000VA :)
Är det något mer vi vill ha bild på?
JanErik
Inlägg: 3207
Blev medlem: 11 februari 2008, 17:15:58
Ort: Vasa, Finland

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av JanErik »

ESP ( http://sound.westhost.com/ ) borde ha ritningar på att som behövs, t.ex. P3A ( http://sound.westhost.com/project3a.htm ) är erkännt bra och ger 60-100 W. Sedan kanske http://sound.westhost.com/project68.htm för subwoofern.

Aktivt delningsfilter, håller själv på att bygga http://sound.westhost.com/project09.htm .
IDÉATOR
Inlägg: 223
Blev medlem: 13 april 2010, 12:35:32

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av IDÉATOR »

Det står 4 x linje in (RCA) och "Alla slutstegen kan användas separat, oberoende av varandra".
Ska bara vara att sätta filtret på ingångarna till "topparna".
Användarvisningsbild
kimmen
Inlägg: 2042
Blev medlem: 25 augusti 2007, 16:53:51
Ort: Stockholm (Kista)

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av kimmen »

Bumpe skrev:Alt 1: En 3-kanals förstärkare för inbyggnad i basen. Tanken verkar god men genomförandet lite sämre. Dels står det 2x120W+500W på enheten, som Billebro sen skrivit att det är 2X300W+1000W. Troligen är ju överspecat som vanliget redan från fabrik så tror den realistiska effekten är vädigt låg? Är det bara jag eller borde den inte haft ett högpassfilter med?
http://www.billebro.se/myshop/myshop_st ... 2&PRID=869
:shock:
Jag har reparerat de där och måste varna dig. Det är skräp! Till att börja med är det usel kvalitet på kretskortsmaterialet så komponenter vill på att lossna (!) om det vibrerar lite, och sedan så är det mycket klumpigt dimensionerade kretsar. Om man bortser från alla problem med hållbarhet så är väl ljudkvaliteten inte heller något att ha. De använder ingen tomgångsström i utgångssteget så det blir fina mängder med övergångsdistortion! :roll:

All elektronik som kommer från den fabriken han köpt de där ifrån har samma konstruktionsfel. Nu finns det ju fina grejer hos Billebro också (av kända märken), men då skall man kanske fråga sig också om man står ut med att handla där... :)

Förresten så tar han alla effektmärkningar och multiplicerar med två och kallar det för "programeffekt". :P
Användarvisningsbild
anlamotte
Inlägg: 859
Blev medlem: 5 augusti 2003, 15:54:34
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av anlamotte »

Jag har bara hört dåliga saker om Billebro,folk som blivit lurade fått begagnade/trasiga varor osv...
Ett tips är väl att kolla på begagnade PA grejer.

Thomann har en billig serie med PA slutsteg - The T.Amp, vet inte om de är något att ha men kan vara
värt att kolla upp..

t.ex:
http://www.thomann.de/se/the_tamp_e800.htm
Användarvisningsbild
psynoise
EF Sponsor
Inlägg: 7242
Blev medlem: 26 juni 2003, 19:23:36
Ort: Landvetter

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av psynoise »

Har också hört en massa dåligt från Billebro; en klasskamrat körde tom upp till butiken och där försökte affärsinnehavaren bara lura honom :tumner:.

Jag hade kollat efter begagnat, finns en hel del att fynda på tradera där slutsteg brukar gå väldigt billigt ibland.
Bumpe
Inlägg: 178
Blev medlem: 19 november 2007, 20:24:36
Ort: Tranås

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av Bumpe »

Det var ungefär den misstanken om kvaliten och effektmätningen jag hade :(
Blir kul o se vad han svarar på att jag vill se bilder på innehållet :)

Känns som att det antingen blir garanterat dyrt eller så får man leva med oviss kvalitet... Köpa PA-steg av okänt märke känns sådär, köpa av kända men billiga märken känns inte bättre och typ Lab-gruppen, Crest, QSC eller Nexo kostar ju duktigt med pengar :(
Hittade detta http://www.kam.co.uk/index.php?action=p ... uct_id=110
Kan det vara något om det får ett riktigt delningsfilter istället för det inbyggda? Räknar man på att det ger hälften av angiven effekt blir det helt lagom :)


Vad tror folket om att försöka snida ihop något eget bygge annars?
Användarvisningsbild
psynoise
EF Sponsor
Inlägg: 7242
Blev medlem: 26 juni 2003, 19:23:36
Ort: Landvetter

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av psynoise »

Om du har en transformator över eller hittar någon billig kan det vara värt att bygga själv, annars kommer det säkert kosta mer än att köpa ett nytt kommersiellt.
IDÉATOR
Inlägg: 223
Blev medlem: 13 april 2010, 12:35:32

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av IDÉATOR »

Bilstereo stegen brukar man få tag i billigt beg. (riktiga analoga steg, ingen digital skit :) ).
På med en passande trafo och vips så har du ett billigt steg.
Användarvisningsbild
psynoise
EF Sponsor
Inlägg: 7242
Blev medlem: 26 juni 2003, 19:23:36
Ort: Landvetter

Re: Förstärkartankar???

Inlägg av psynoise »

Vad du menar med digital skit vet jag inte, men utan någon slags spänningsomvandlare kan man inte få ut många watt.

P = Vrms*Irms = (Vrms)²/R = (12/sqrt(2))^2/4 = 18 [W]

Bilslutsteg måste ha någon typ av switchad lösning till spänninsförsörjningen och kommer således vara mycket svårare att få bra.
Skriv svar