LiPo skydd!

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
stratix
Inlägg: 6
Blev medlem: 11 mars 2010, 17:18:55

LiPo skydd!

Inlägg av stratix »

Undrar om någon har något bra tips hur jag kan skydda mina LiPo celler från att laddas ur för långt!

Jag har flera projekt/applikationer på gång där jag vill använda LiPo, från 1 till 4 celler i serie men jag har inte riktigt klurat ut hur jag skall göra för att någorlunda enkelt kunna skydda dem. Det jag håller på med för tillfället har 3s alltså 11,1V resp. 4s och då 14,8V nominellt.

Jag skulle vilja styra ett relä som är dimensionerat efter behov/applikation där reläet slår ifrån när spänningen har sänkts tillräckligt mycket. Gärna med någon tryckknapp. Tricket är att styrkretsen inte får dra någon ström själv när den slagit av, jag vet inte när jag kan komma åt att ladda alltså. Det är främst från mina egna misstag jag försöker skydda mig ifrån. :roll:

T.ex så har jag en kabeltestare med testlampor som jag skulle kunna missa att slå av, då står lamporna på tills batteriet har kroknat. Och då räcker det ju inte att ladda upp igen som bekant!

Försökte söka men hittade inget om detta så har ni nån idé om detta, bra som dålig så tipsa :wink:
bearing
Inlägg: 11687
Blev medlem: 2 mars 2006, 01:01:45
Ort: Ängelholm

Re: LiPo skydd!

Inlägg av bearing »

Har sett lösningar baserade på spänningsreferens, t.ex. 73-000-08 eller TC54. Dessa drar en optokopplare som ser till att strömmen stängs av.

Jag skulle använt MOSFET istället för ett relä. En MOSFET drar inte någon ström när den leder, vilket spolen på relät gör.

Kolla här för inspiration. Finns en pdf med schema på en BMS.
http://www.tppacks.com/products.asp?cat=26
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: LiPo skydd!

Inlägg av blueint »

pdf länk?
bearing
Inlägg: 11687
Blev medlem: 2 mars 2006, 01:01:45
Ort: Ängelholm

Re: LiPo skydd!

Inlägg av bearing »

Användarvisningsbild
netrunner
Inlägg: 5510
Blev medlem: 4 februari 2005, 12:26:05
Ort: 127.0.0.1

Re: LiPo skydd!

Inlägg av netrunner »

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.26114

Det blir billigare när du köper fler. Du måste ju ha en per batteri-cell. Räkna med 3 veckor lev tid. Köp fler än du behöver.
stratix
Inlägg: 6
Blev medlem: 11 mars 2010, 17:18:55

Re: LiPo skydd!

Inlägg av stratix »

bearing,
med TS431CT så kanske man kan få ihop något som är relativt enkelt och billigt, får fundera på det.
Min första tanke med ebike kitet för $40 är att den var för avancerad och dyr men kanske inte ändå. Men jag fattar inte varför man inte bara kopplar ihop packarna parallellt. Är de bara något sådär balanserade från början så räcker det väl att man håller koll på varje cell-steg oavsett hur många packar man använder parallellt. Fast det är kanske bara det man gör där och jag inte förstår det.

Effekten över spolen på ett relä ser jag som ett mindre problem men kan man få till det men en MOSFET eller två så visst. Har dålig erfarenhet av MOSFET om man inte gör en bra design runt i kring om man har den till en motor eller spolar som inducerar lite spikar. Men det borde duga gott till några lampor!

netrunner,
Klåfingrig som man är så kunde jag inte låta bli att testa just det som batterichipet sägs klara av när jag köpte på mig några 18650 celler med just detta skydd!
Det verkar klara av att bryta nedåt och det gjorde det vid ca 2,75V, jag kunde inte dra mer än drygt 3A men om det var cellen eller skyddet som stoppade vet jag inte!
Sedan testade jag att lägga på för hög spänning och då dog cellen. Jag vet inte om det var kretsen som dog först och sedan skickade på överspänningen över batteriet men tvärdött var det i alla fall efteråt! Använde ett spänningsaggregat och strömbegränsade så att det inte skulle börja brinna i onödan :) Men det tog ett tag innan det gick sönder, det verkade som att kretsen bara la på spänningen över batteriet utan att bryta eller begränsa. När jag testade spänningen efter en kort stund så visade den över 4,3V och då sabbar man ju cellerna

Jag vet inte om det är så noga med att kontrollera varje cell då jag alltid balanseringsladdar, Lipo skyddet i fartreglagen på hobbybilar gör ju inte det (de har ju bara totalspänningen) och jag har aldrig haft något problem med att det skulle vara speciellt obalanserat efter en urladdning!

Jag tänkte använda en lipoladdare med inbyggd balansering så jag behöver ingen extra krets för det, bara något som bryter vid en 9-10V sådär. Viss tröghet vore väl i och för sig bra i de fall när man har stora strömuttag. Jag funderar på en mera bärbar än släpbar hjälpstarter för kundernas bilar på macken när deras bilbatteriet har sagt upp sig och de vill ha starthjälp!
bearing
Inlägg: 11687
Blev medlem: 2 mars 2006, 01:01:45
Ort: Ängelholm

Re: LiPo skydd!

Inlägg av bearing »

Hjälpstart låter som en applikation med höga strömmar under kort tid. Vid höga strömmar blir cellspänningen låg trots att laddningsgraden är hög. Risken finns att LVC:n går än trots att över 90% av kapaciteten är kvar. Vad använder du för celler? det är viktigt att de har låg inre resistans.
stratix
Inlägg: 6
Blev medlem: 11 mars 2010, 17:18:55

Re: LiPo skydd!

Inlägg av stratix »

Jo visst är det så, spänningen kommer att gå ner under belastning. Det var det jag syftade på när jag sa att man vill ha viss tröghet i de fall man har stora strömmar och den inre resistansen gör sig påmind.

Jag har tre applikationer för tillfället som skiljer sig något och det är kanske dumt att leta efter en lösning som fungerar för alla tre!

1. 3S för lite lampor och maximalt 10A
2. 3S och stora strömmar för hjälpstart, 300A är inte orimligt
Eventuellt så vill jag ha både 1 och 2 i samma låda
3. 4S och 20-40 A under minuter samt peakar upp till 80-100 A

Ett drömscenario vore att kunna ha något enkelt som med en fjädrande tryckströmbrytare styr ett passande relä och om det dessutom fanns en timerfunktion så vore det riktigt bra. Alltså att relät slår av efter justerbar tid.

Ex. Jag trycker bara till på knappen så är produkten igång i 2 minuter och vill jag fortsätta så får jag trycka till på knappen igen!

Cellerna blir väl något som används inom hobbyn!
bearing
Inlägg: 11687
Blev medlem: 2 mars 2006, 01:01:45
Ort: Ängelholm

Re: LiPo skydd!

Inlägg av bearing »

Har läst att Lipo är känsligt för överladdning. 4,3V över en cell räcker för att den ska brinna upp. Under hjälpstarter finns det risk att en cell överladdas när generatorn börjar ladda, om den inte kopplas ur direkt. Men det borde iofs också gå att fixa med elektronik.

Jag skulle valt 4s LiFePO4 istället, de klarar generatorspänningen utan att överladdas, och nominella spänningen passar ett 12V batteri bra.

Skriv svar