Bästa flatskärm-TVn? ;)

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
AndersG
EF Sponsor
Inlägg: 9255
Blev medlem: 25 februari 2008, 17:10:58
Ort: Mariehamn
Kontakt:

Bästa flatskärm-TVn? ;)

Inlägg av AndersG »

OK. TVn har rasat, måste nog fundera allvarligt på en ny. Tips? Behöver inget jättestort och flashigt, men bra kvalitet och HD-klart bör det vara. Skall fara via bibban och kolla R&R i morgon, men tänkte att jag skulle höra här oxå.
Användarvisningsbild
Illuwatar
Inlägg: 2256
Blev medlem: 10 november 2003, 14:44:27
Skype: illuwatar70
Ort: Haninge
Kontakt:

Inlägg av Illuwatar »

Ett generellt tips: Titta noga på bilden med lågupplösta signaler (helst med vanliga TV-sändningar om möjligt). De flesta apparater ser bra ut när de matas med "native" signal (sådan som är anpassad för panelens upplösning). Däremot varierar kvaliteten på den inbyggda uppskalningslogiken.

Sedan om det skall vara LCD eller Plasma beror på vad du primärt tänker titta på. Skall en PC vara inblandad är en 1080p-LCD det bästa valet. För vanlig TV är (nog) en 720p plasma bättre, men LCD blir bättre för varje generation som kommer så skillnaderna blir mindre.
Användarvisningsbild
arvidb
Inlägg: 4537
Blev medlem: 8 maj 2004, 12:56:24
Ort: Stockholm

Inlägg av arvidb »

Varning för LG:s LCD-TV med inbyggd digitalbox om du ska kolla via marknätet - digitalboxen suger och bilden blir direkt dålig (men ser skitbra ut i butik via HDMI).
BMI
Gått bort
Inlägg: 496
Blev medlem: 31 juli 2006, 22:29:08
Ort: Halmstad

Inlägg av BMI »

Sen kan det vara ett tips att om du kollar på någon modell i någon affär att inte bara "titta" utan att ha kollat inställningarna för ljus o kontrast.
Allt för många "affärer" drar på så att det redan står på max för att visa Tv,s bästa sida så att säga
Spazze
Inlägg: 720
Blev medlem: 8 februari 2004, 16:05:59
Ort: Stockholm

Inlägg av Spazze »

Kika på hur bilden ser ut vid snabba panoreringar, förutsatt att apparaterna får en bra signal. På Elgiganten i Bromma så blinkade alla apparater vid panoreringar.

Sen är jag egentligen övertygad om att man ska läsa ordentligt om olika apparater på nätet först, ofta kan man inte ändra inställningarna till något vettigt i affären och då kan man inte dra någon bra slutsats om bilden.
http://www.minhembio.com/forum/ kan vara en lämplig plats att börja läsa på.
Användarvisningsbild
AndersG
EF Sponsor
Inlägg: 9255
Blev medlem: 25 februari 2008, 17:10:58
Ort: Mariehamn
Kontakt:

Inlägg av AndersG »

OK. Tackar. Det var bara huvudsäkringen i gamla Finluxen som brunnit, men det lutar ändå åt att skatteåterbäringen går till en ny.

Jo, vi har redan digitalbox.

Då jag gått och slötittat på tex elgiganten så har jag inte blivit så överdrivet imponerad. Däremot var vi hos en kompis i England i fjol somras. Han har en 50" eller så och vi kollade på "Dianakonserten" i HD, det var imponerande!
FarbrorEstland
Inlägg: 116
Blev medlem: 29 januari 2008, 20:45:44
Ort: Lite norr om Sthlm
Kontakt:

Inlägg av FarbrorEstland »

Kan inte annat än att rekommendera någon av Panasonics modeller. Kör själv med TH-42PZ85, http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=284646 sedan juli och jag är toknöjd. Har rekommenderat den tidigare till folk och jag vet ingen som är missnöjd. Generellt kan man säga att Panasonic brukar få bäst betyg, efter Pioneer som ligger i en helt annan prisklass.

Klockren bild både med icke HD och med full HD-signal.
Skriv svar