Om vi konsentrerar oss på relät till vänster i bild.
Det är till elhissar i en bil.

Så vid ett snabbt tryck rör sig motorn nerdåt till ändläget.
Det finns inga brytare eller sensorer utan endast det bilden visar.
Håller man in så kan man släppa och stanna den var man vill.
Dock kopplar man in ett likadant relä på andra kablen till knappen så att man även får autoup. dvs att om rutan är längst ner eller tex halva så rör sig rutan upp till ändlåget. precis som Orginal monterade relät sitter fast endast ner då.
Hur kommer strömen hantera detta nya relä eller det bryr sig helt enkelt inte om att det sitter där?
Det finns 4 huvudbrytare och 3 slav (bakdörrar och vänsterfram) för att även få auto upp/down så är det väl smidigast att sätta alla relän vid knappsatsen.
Dock så kommer endast autoupp/down fungera från Huvudbrytarna och icke slav.
Går det däremot att koppla utan att dra mer kablar mellan dörrarna än vad det redan sitter så att man sätter två relän i varje dörr så att slavbrytarna får funktionen upp/ner med även att huvudbrytarna kan hantera dessa Auto upp/down.
??
Annars i ett första skede ska jag koppla in 3 st relän så att alla rutor får autodown.



