Behöver tips ang. hembyggd "UPS"

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
slaeshjag
Inlägg: 458
Blev medlem: 16 april 2008, 15:17:19
Ort: 10.0.0.10

Behöver tips ang. hembyggd "UPS"

Inlägg av slaeshjag »

Hejsan!

Har just nu ett litet behov av att bygga en liten UPS, då jag känner att strömavbrotten och säkringarna som ständigt går av diverse orsaker är lite irriterande.

Datorn i fråga är baserad på ett Mini-ITX moderkort med C7-processor på 1GHz, passiv kylning. Beräknar att hela paketet kommer sluka runt 35-40watt.

Nätagget kommer troligtvis bli ett sånt här, så jag slipper växelriktaren. Största problemet är just nu triggningsmekanismen och batteriet.

Batteriet har jag egentligen ingen aning om vad jag vil ha, tänkte först på en blyaccumulator, men eftersom datorn troligtvis kommer få vara med om ett antal flyttar så vet jag inte hur mycket man kan lita på att syran inte hittar en väg ut. Därför att jag sneglat på Gel-batterer, men är dem något att ha?

Triggningsmekanismen är jag ännu mer borta på. Funderade först på ett relä, men de är nog lite överdrivet långsamma på att koppla om? Så en transistorbaserad lösning kanske skulle fungera bättre? Men jag misstänker att det inte skulle bli snabbt nog heller, så en kondensator kanske behövs? Och isf. hur stor och är den bara att koppla på innan PSU'n?

Kanske lite luddiga frågar, så skrik till om det är något jag missat!

Tack på förhand (=
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27854
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Varför inte köra via batterierna hela tiden. OCh en nätdel som ligger stabilt på 13,8V eller vad man nu vill ha, även vid belastning. Jag ser gel batterierna som blyackar de med.
Användarvisningsbild
slaeshjag
Inlägg: 458
Blev medlem: 16 april 2008, 15:17:19
Ort: 10.0.0.10

Inlägg av slaeshjag »

Slits inte batterierna om man har en konstant icke-anpassad ström över dem? Och är det någon risk för syralekage från blyackar pga. kraftig lutning osv?
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17754
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

har en dator med samma picopsu, den körs över ett 7Ah gelbatteri , och laddas och för kraft från en stabbad laddare, inga bekymmer förutom att laddaren skall hålla 13.6-13.7v över batteriet
Användarvisningsbild
slaeshjag
Inlägg: 458
Blev medlem: 16 april 2008, 15:17:19
Ort: 10.0.0.10

Inlägg av slaeshjag »

Har du laddaren kopplad direkt till batteriet och batteriet direkt till PicoPSU'n? Orkar laddaren med det? Vad har du för laddare mer exakt? Dator och batteritid?
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17754
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

japp psu mot batteri, kontakt ut för laddare som är hemmabygge , via c3 700Mhz och några timmar , datorn tar 13w , bildskärm lika mycket till
Användarvisningsbild
slaeshjag
Inlägg: 458
Blev medlem: 16 april 2008, 15:17:19
Ort: 10.0.0.10

Inlägg av slaeshjag »

Vad har du använt för kretsar till den? De komersiella blybatteriladdarna är ju schwienedyra :(
Användarvisningsbild
jonnorberg
Inlägg: 851
Blev medlem: 19 mars 2008, 17:45:40
Ort: Årsta

Inlägg av jonnorberg »

Så här kan man göra:
http://www.dansdata.com/diyups.htm

/Jon
Användarvisningsbild
slaeshjag
Inlägg: 458
Blev medlem: 16 april 2008, 15:17:19
Ort: 10.0.0.10

Inlägg av slaeshjag »

Ska ju skippa växelriktaren. Sen vill jag inte riskera att överladda batteriet, så någon form av intelligent laddare behövs. Vill dock inte köpa en som kan både ladda batteriet och driva datorn, då dessa kostar multum.
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17754
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

behövs ingen inteligent laddare, bara en som håller batterispänningen på 13.60v, och klarar strömmen

jag har någon tråd för inte allt för längesedan om en sådan laddare, , bara trafo likriktare, en bra spänningsref , op och en vettig trissa
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Inlägg av xxargs »

slaeshjag skrev:Slits inte batterierna om man har en konstant icke-anpassad ström över dem? Och är det någon risk för syralekage från blyackar pga. kraftig lutning osv?
Min säkert 20 år gamla 500 VA Uvecon har en fetstor laddare på säkert nära 1 kW så att den snabbt kan ladda batteriet och mata växelriktaren med full effekt samtidigt - den lösningen kräver en väldigt välkontrollerad laddare med låg AC-rippel oavsett lastkaraktär från växelriktaren - en dyr lösning...

Fiskars (1250 VA) som jag kom över nyligen för en struntsumma (med hyffsat friska batterier!) verkar ha en likriktardel på betydligt högre spänning än dom 5 seriekopplade 12-voltsbatterierna som matar själva växelriktaren och en separat välkontrollerad ganska klen laddade för att sköta just och enkom batterierna.

Med fiskars metod och diodihopkoppling från batteri resp. likriktare så kan man ha en ganska 'dålig' likriktare som matar växelriktardelen under normaldrift med låg krav på noggran reglering och vid strömbortfall så tar den strömmen från batterierna vid lite lägre spänningsnivå.


båda är sinusvåg-växelriktare - fiskars av switchad model och hyffsad verkningsgrad medans Uvecon är av gammal klass AB-förstärkar typ med trafo på utgången och följdaktligen går ganska varmt.

Ingen av dessa har 'bypass' som låter nätströmmen gå rakt igenom i normalläget och kopplar in växelriktaren först vid avbrott som billigare växelriktare brukar ha (sk SPS). utan ovanstående är 'äkta' UPS med en växelriktare som driver lasten hela tiden i alla lägen.

fiskars går dessutom att hänga på extra batterier samt 'tvångstartas' utan tillgång till 230-elnät, vilket inte är självklart när det gäller UPS/SPS
Användarvisningsbild
Ostboll
Inlägg: 368
Blev medlem: 15 oktober 2006, 14:59:50
Ort: Österlen
Kontakt:

Trafo

Inlägg av Ostboll »

Jag har en e-kärna trafo från en APC 1500 Va ups om du vill hämta den:-)
Skicka den verkar för dyrt .....
Skriv svar