Någon som har tips på hur man ska mäta rökgastemperaturen från en vedpanna? jag håller på med ett stort projekt med ett 10-tal DS18S20 givare för utomhus och inomhus temp. Men en intressant temp att hålla koll på är ju rökgastempen, ibland skenar det iväg och jag har en plan att låta datasystemet larma när tempen överskrider t.ex. 300C. Givaren bör klara 0-500C.
Alla tips mottages tacksamt!
EDIT: Det jag avser är ju naturligtvis en givare som jag kan ansluta till datorn, antingen via COM-port eller USB eller ev. LPT.
Senast redigerad av ensten 8 december 2004, 23:30:40, redigerad totalt 1 gång.
Det är nog bra om den överlever en bit till. Det ka bli riktigt varmt om man öppnar spjället. Jag vet visserligen inte hur din panna ser ut. Men det är ju bra att ha marginaler..
Jag skulle starta med att experimenter med SMT160-30 TO-220
Den klarar + 143 C. Om du då placerar/isolerar den på så sätt att 300 gr C
motsvarar 143 C så kalibrerar du enkelt mjukvaromässigt enl detta.
Låna en proffs mätare när du kalibrerar.SMT160-30 funkar linjärt så
det blir enkelt att kalibrera.
Det finns termometrar för modellmotorer (glödstift) som klarar höga temperaturer. De monteras på avgasrör eller cylinder å fungerar som givare till övervakningssystem.
Om man gör så får man ju en temperatur som är beroende både av rökgastemeraturen från pannan och pipans temperatur. Den senare vill man inte att den ska påverka mätningen.
Exakt såna problem jag menade. Den ordinarie tempmätaren sitter ju cirka en dm från panntoppen på rökröret, och det är ju där man vill mäta. Verkar vara klurigare problem än vad jag först trodde ...
Ska köpa ett gäng SMT160-30 TO-220 och testa kallibrera mjukvarumässigt.
Jätteintressant om du vill testa detta.
Återkom gärna och berätta för oss hur det går.
Du får gärna konsultera mig ang mjukvara mm.
Har jobbat med SMT160-30 de senaste 4 åren den är kanonlätt
att läsa, låga kostnader,linjär som är mycket bra vid kalibrering. svenpon@telia.com
Tipset tidigare var ju att isolera sensorn så att den mäter en "lägre" temperatur och sedan med mjukvara "konvertera" till rätt temp. Jag tror på idén om man bara hittar ett smart sätt att isolera temperaturen så att kurvan stämmer någolunda bra med verkligheten.