Elinstallationsfråga

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Mindmapper
Inlägg: 7106
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Alla 3 (TomasL, Kjell & company och Feltema) har gjort felet att sätta likhetstecken mellan antalet anslutningar och pol. Medan pol i själva verket något helt annat. Pol betyder istället att något är skillt från varann eftersom de har olika egenskaper, som t. ex. pluspol och minuspol, sydpol och nordpol, antalet poler i en motor. Kortslut dom och inget fungerar längre.
Användarvisningsbild
TomasL
EF Sponsor
Inlägg: 46950
Blev medlem: 23 september 2006, 23:54:55
Ort: Borås
Kontakt:

Inlägg av TomasL »

Nja, nu menade jag faktiskt en 3-polig "toppklämma", kanske var lite för snabb i mitt svar tidigare.
frohike
Inlägg: 17
Blev medlem: 4 oktober 2005, 00:20:10

Inlägg av frohike »

Ska man se det så, Visst EKK funkar att använda men för utanpåliggande installationer på vägg är EKLK att föredra då den helt klart är lättare att få rak å snygg.

Att säga att en toppklämma har flera poler är enligt mig direkt felaktikt för säger någon det till mig så uppfattar jag det som enskilda anslutningspunkter som på något sätt är/kan separeras.

Sen Wago 222 toppklämmor :) Finns det något bättre än dom? Inte vad jag vill arbeta med. Använder alltid dessa, då de avsevärt höjer säkerheten vid arbetet. Sen fördelen att kunna lossa en tråd utan att allt annat följer med. Ingen/minimal risk att slinta eftersom såfort hävarmen är uppfälld finns inget tryck på ledaren. Inte som Wago 773 där du måste vrida kabeln fram å tillbaka för att få ut ev ledare. Å framförallt inte som Torex där den kabel man vill ha loss Alltid ska sitta i mitten och man nästan alltid måste skala om ledarena igen.
Användarvisningsbild
Tony
Inlägg: 1038
Blev medlem: 9 november 2003, 16:08:47

Inlägg av Tony »

Tomas menar verkligen flerpolig toppklämma.

Sen skall man inte vrida fram och tillbaka utan rotera när man lossar trådar från Wago.
(visst, inte alltid det går men..)
Användarvisningsbild
patrik
Inlägg: 143
Blev medlem: 15 juli 2004, 11:58:51
Ort: varberg

Inlägg av patrik »

Skulle också kört med EKLK, enklast att få raka snygga böjar på utanpåliggande, samt toppklämma (kallar själv dom för ubåt)

Känns bra att rekommendara EKLK, när jag själv drog fram kabel till utanpåliggande hemma för ett tag sen och använde EKK istället för EKLK, det blev... okej.
Användarvisningsbild
arvidb
Inlägg: 4537
Blev medlem: 8 maj 2004, 12:56:24
Ort: Stockholm

Inlägg av arvidb »

När används egentligen EKRK? Om EKLK funkar till både torra och våta utrymmen så känns det som om EKRK inte uppfyller någon funktion? Eller den kanske är billigare?

Arvid
DeeJayPA
EF Sponsor
Inlägg: 1384
Blev medlem: 4 december 2004, 21:17:57
Ort: Luleå

Inlägg av DeeJayPA »

EKLK använder man ju inte i bostadsutrymen, den är ju ganska "stor".
EKRK"kulo" använder man i torra icke brandfarliga utrymen (kök tilllåtet). När man vill ha en snygg installation. Men den är väldigt dyr.
Användarvisningsbild
arvidb
Inlägg: 4537
Blev medlem: 8 maj 2004, 12:56:24
Ort: Stockholm

Inlägg av arvidb »

Kulon är faktiskt mycket billigare än EKLK på Clas Ohlson: 229:- vs 329:- /25 m.

Nåja. Frågan nu är hur den här tänkta elektrikern skulle göra för att snyggt och elsäkert fästa kabeln (EKRK i detta fall) på betongvägg? Finns ju klammer med inbyggd plugg, men 5 mm hål syns rätt bra bakom kabeln... finns det nåt annat sätt som är "godkänt"?

Arvid
Mindmapper
Inlägg: 7106
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Finns ett klammer med spik mitt bak på. När du fäst den viker du över plåtclips över kabeln. Eftersom kabeln och klammret ligger mitt över hålet täcks det. Vet ej vad klammret heter men det och liten spikplugg bör funka bra. Kanske finns något modernare numera.
Tony> "Tomas menar verkligen flerpolig toppklämma ."
Ubåt med snabbklämma jojo....

Edit: Spikplågg till spikplugg
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31444
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Men en spikplugg kräver ju ett borrhål. Säkert 5mm. Detta syns.
Användarvisningsbild
Purre
EF Sponsor
Inlägg: 5132
Blev medlem: 7 januari 2006, 18:19:15
Ort: Eskilstuna

Inlägg av Purre »

Mindmapper skrev:Finns ett klammer med spik mitt bak på. När du fäst den viker du över plåtclips över kabeln. Eftersom kabeln och klammret ligger mitt över hålet täcks det. Vet ej vad klammret heter men det och liten spikplugg bör funka bra. Kanske finns något modernare numera.
Tony> "Tomas menar verkligen flerpolig toppklämma ."
Ubåt med snabbklämma jojo....

Edit: Spikplågg till spikplugg
Klemmiklammer, TKK-klammer eller om det kanske är TK-klammer.
5.5mm borr använder man till dom gula pluggarna om man ska göra som det står. Går att köra med 5mm borr också även om det blir lite svårare att få i pluggen
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31444
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Det finns mindre vita plugg som är till för spik. Hålet i mitten är väl 1 eller 2mm. Men ytterdiametern är nog inte mindre än för de gula pluggen...
Mindmapper
Inlägg: 7106
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Klammret ligger över så det synns minimalt. Klammret stör nog mera. Problemet är nog värre om man halkar snett när man borrar. Limma anser jag inte bra. Om man borrar snett finns det fina kabelkanaler numera. Vet dock ej om EKRK får ligga i.
Edit: finna till fina Edit2: Det var dom vita jag menar, kommer ej ihåg borrstorleken hade för mig dom gick med mindre.
Användarvisningsbild
DjAlbert
Inlägg: 354
Blev medlem: 28 oktober 2007, 17:46:00
Ort: Deje

Inlägg av DjAlbert »

Di klammrerna med en plåtbit o spik kallas kuloklammer.
DeeJayPA
EF Sponsor
Inlägg: 1384
Blev medlem: 4 december 2004, 21:17:57
Ort: Luleå

Inlägg av DeeJayPA »

TKK klammer
Skriv svar