Funderingar runt transformatorer

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
frohike
Inlägg: 17
Blev medlem: 4 oktober 2005, 00:20:10

Inlägg av frohike »

Plockar upp min gamla tråd. Nu har jag laddaren framför mig. (Kommer dock att köpa en 230v laddar framöver)

Men en sak jag reagerade på. När jag tittar på kretskortet så har jag vad jag tycker ser ut som en transformator. kopplad strax efter inkommande 120v.
Det ser nämligen ut som om både primär och sekundär har samma antal varv med samma grovlek på tråden. Före så sitter vad det ser ut som någon typ av kondensator/filter och direkt efter transformatorn sitter en likriktarbrygga för att sen gå vidare till den andra transformatorn.

Om det är så enkelt att man kör hela laddaren på 120 volt in till nästa transformator. som drar ner allt till hanterbara 18 volt.
Och att det som skiljer mellan 230 och 120 volts versionen är den första transormatorn. Å att 230 volts versionen har en 230 till 120 v trafo istället för 120-120 volt

Ska fixa några bilder på det hela. Å även kolla om jag kan mäta upp nått vettigt.
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27415
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Re: Funderingar runt transformatorer

Inlägg av danei »

frohike skrev:
danei skrev:
Var hittar du den?
Clas ohlson har 2 st olika.. 1 på 100W för 149 kr..
Brukar räcka. Annars har Hobbex en för ca 150 kr till för 300 watt
Nej den omvandlar inte frekvensen alls. För det krävs det dyrare lösningar.
frohike
Inlägg: 17
Blev medlem: 4 oktober 2005, 00:20:10

Inlägg av frohike »

Det är inget problem med laddaren eftersom den tar 50-60Hz
Skriv svar