Hittade ett fint cnc bygge på nätet.

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
Terho
Inlägg: 1367
Blev medlem: 3 april 2007, 12:53:11
Ort: Ludvika

Hittade ett fint cnc bygge på nätet.

Inlägg av Terho »

http://www.theworkshop.ca/machining/gen3/gen3.htm

Vet ej om den vart uppe förut för jag är ny här men är ett väldigt många intressanta projekt han har.... Han är en riktig! - > Man tager vad man haver byggare :D men hur fansiken gjuter han egna delar?

/3o
Senast redigerad av Terho 22 maj 2007, 02:02:18, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
flippy
Inlägg: 110
Blev medlem: 10 december 2005, 13:49:44

Inlägg av flippy »

Kanske sandformar eller nåt sånt?
Användarvisningsbild
LaRdA
EF Sponsor
Inlägg: 3766
Blev medlem: 9 september 2003, 14:10:46
Ort: Jämtland

Inlägg av LaRdA »

Användarvisningsbild
Mizzarrogh
Inlägg: 22547
Blev medlem: 10 september 2006, 12:32:49
Ort: Somewhere over the rainbow... (Hälsingeskogen)

Inlägg av Mizzarrogh »

Jo, jag testade med rödsand och fast form, gick ganska lätt att jobba med. Kräver dock en del efterarbete för att få bra resultat. Degeln ställde jag direkt i en vanlig kolässja (går lätt att improvisera fram med ett par eldfasta tegel, samt en gammal dammsugare och ett järnrör eller en dieselbrännare)

Edit: Kanske läge att skapa en tråd om gjutning under "tillverka" delen? :)
Användarvisningsbild
warpcore
Inlägg: 668
Blev medlem: 3 november 2003, 00:30:22
Ort: Linköping
Kontakt:

Inlägg av warpcore »

*host* epa *host* . ryser när jag ser vissa lösningar han gjort...
Användarvisningsbild
Mizzarrogh
Inlägg: 22547
Blev medlem: 10 september 2006, 12:32:49
Ort: Somewhere over the rainbow... (Hälsingeskogen)

Inlägg av Mizzarrogh »

Jo, detdär får nog mer betraktas som ett sätt att framställa grova råmaterial stycken för vidare bearbetning till färdiga delar. Men, om man inte har abosluta krav på det färdiga resultatet utan är beredd att lägga ned en del tid och energi på efterarbetet kan man ändå komma ganska långt med enkel och billig utrustning. Tror det mer är meningen med detdär att det skall vara upplaggt så att det skall vara rellativt enkelt och genomförbart som startobjekt för den som inte har några särslkillda förkunskaper och tillgång till mer avancerade prylar, men kan för visso hålla med om att jag också hittade ett och annat som en annan nog skulle ha gjort annorlunda. :)
Terho
Inlägg: 1367
Blev medlem: 3 april 2007, 12:53:11
Ort: Ludvika

Inlägg av Terho »

Jo men inte många som gjuter själv, att börja verkligen från grund och botten ger juh en viss kunskap andra inte har, likså materialkunskap mm efter några maskiner får han nog till det ordentligt :D
JBV
Inlägg: 411
Blev medlem: 4 maj 2006, 11:44:28
Ort: Älvsbyn

Inlägg av JBV »

Här har ni bra böcker om att bygga maskiner medelst gjutning!
http://www.lindsaybks.com/dgjp/djgbk/series/index.html
Skriv svar