Hemmagjord SMT maskin - Några frågor
- SeniorLemuren
- Inlägg: 8559
- Blev medlem: 26 maj 2009, 12:20:37
- Ort: Kristinehamn
Re: Hemmagjord SMT maskin - Några frågor
En liten fråga. När ni här på forumet talar om komponerntstorlek t.ex 1206, är det då metriskt eller imp?. När man köper från t.ex Amazon så anger de för de mesta imp. Men i Europa använder vi väl metriska beteckningen?
Re: Hemmagjord SMT maskin - Några frågor
Jag har aldrig stött på någon som pratar om storleken metriskt, förutom när leverantörerna anger båda måtten för att vara tydliga.
Re: Hemmagjord SMT maskin - Några frågor
Jag kör tum på alla komponenter.
Det är mest vanligt i Europa.
Det är mest vanligt i Europa.
Re: Hemmagjord SMT maskin - Några frågor
Jag har ett par gånger lyckats köpa fel pga att båda används :/
Re: Hemmagjord SMT maskin - Några frågor
Hur lång tid brukar uppställningen ta för er? På ett ungefär.
Re: Hemmagjord SMT maskin - Några frågor
På nytt jobb?
Beror helt på om det är en massa nya komponenter, speciellt om de har nya foot prints.
Det beror även på vilket cadprogram som använts, jag har precis bytt till KiCad (tidigare Altium, ännu tidigare CadInt), som har support för att få med footprint osv. Men, jag har ännu inte testat hur bra det funkar.
Många kör iofs utan footprints i openpnp, då kan up vision kameran bara gå på yttermåtten på komponenten. Har aldrig provat det själv.
Detta moment kan ta rätt lång tid, ffa i början, när man inte har några komponenter i openpnp, utan måste skapa alla. Tråkigt är det &så, så ögonlocken vill falla ner.
Om det är enkla komponenter, som ett nytt värde på ett 0402, så tar det inte många sekunder att lägga till den i OpenPnPs komponentbibliotek, dock. Och efter ett tag har man ju sina favoriter redan klara. Men, för att ge ett exempel; jag gjorde en MIPI adapter för att koppla några imx290 sensorer jag hade liggande, till raspberry pi. Kanske 15-20 komponenter på varje kort, varav 2 ZIF kontakter - de orkade jag inte lägga in i openpnp, eftersom jag inte är så säker på att jag någonsin kommer att använda dem igen, och jag gjorde bara 20 kort, så de handmonterade jag innan jag stoppade in korten i ugnen. Just kontakter är ofta segare att lägga in iom att de inte är symmetriska, och plockytan på dessa var heller inte i mitten av komponenten.
Om du menar ladda om maskinen för ett nytt (men tidigare inlagt jobb), så kanske ... 2 minuter för varje spole man laddar (sjäva installationen av spolen tar nog snarare 30-40s, men bättre att räkna med 2 minuter. Alltid är det något som strular). Men det skiljer lite granna från maskin till maskin (vilken typ av feeder). Jag har OCR på min, så maskinen hittar själv var de är någonstans (har detta mest för att jag är sjukt rädd för att ladda fel kompoent i fel feeder, och bygga säg 100 kort, bara för att inse att 100n inte var 100n, utan 1n...

Om jag kör prototyper, så använder jag ofta strip feeders, iom att man kanske köpt klippt remsa, på mindre antal komponenter, då tar det lite längre tid att ladda remsan, få openpnp att hitta kompoenterna, riktning och mata in antal i remsan. Gissar 5 minuter/styck. Men det är inget jag gjort tidsstudie på.
En sak du ska veta, är att om du mest tänker köra prottisar och små serier, så är det högst troligt att du måste justera en del komponenter i avsyningen innan lödugnen. Men för återkommande kort så justerar man bort felen. Det är dock inte speciellt tidsödande.
- SeniorLemuren
- Inlägg: 8559
- Blev medlem: 26 maj 2009, 12:20:37
- Ort: Kristinehamn
- MadModder
- Co Admin
- Inlägg: 31641
- Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
- Ort: MadLand (Enköping)
- Kontakt:
Re: Hemmagjord SMT maskin - Några frågor
Metric code | Imperial code | Size (inches) | Size (mm) |
---|---|---|---|
0402 | 01005 | 0.016 x 0.008 | 0.4 x 0.2 |
0603 | 0201 | 0.02 x 0.01 | 0.6 x 0.3 |
1005 | 0402 | 0.04 x 0.02 | 1.0 x 0.5 |
1608 | 0603 | 0.06 x 0.03 | 1.6 x 0.8 |
2012 | 0805 | 0.08 x 0.05 | 2.0 x 1.25 |
3216 | 1206 | 0.12 x 0.06 | 3.2 x 1.6 |