Digital Vinkelmätare?

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
H.O
Inlägg: 5919
Blev medlem: 19 mars 2007, 10:11:27
Ort: Ronneby

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av H.O »

Sök servo potentiometer (från t.ex Bourns eller Vishay), de roterar otroligt lätt. Men de kostar från 500:- och uppåt så en digital vinkelmätare är nog både enklare och billigare.
Användarvisningsbild
4kTRB
Inlägg: 20816
Blev medlem: 16 augusti 2009, 19:04:48

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av 4kTRB »

Jag är ute efter en potentiometer som är lite lättare att snurra på än en ordinär. Det gör att jag inte behöver en så tung tyngd i pendeln.
Användarvisningsbild
FormerMazda
Inlägg: 6454
Blev medlem: 27 februari 2006, 14:59:36
Ort: Asby (Östergötland)

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av FormerMazda »

Ja eller vad är du ute efter?

Vill du bygga själv?
Eller vill du ha ett verktyg och tänkte att bygga är enda vägen att gå?

Vad vill du mäta?
Användarvisningsbild
4kTRB
Inlägg: 20816
Blev medlem: 16 augusti 2009, 19:04:48

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av 4kTRB »

Bygga en likadan som i första bilden med tillägget digital visning.
Användarvisningsbild
FormerMazda
Inlägg: 6454
Blev medlem: 27 februari 2006, 14:59:36
Ort: Asby (Östergötland)

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av FormerMazda »

Jag har en knippe pontentiometrar, en del är sega som attan, en del är rätt lätta att vrida på.
En lättvriden tror jag faktiskt skulle vara duglig om bara pendeln är tillräcklig. Ren och skär bedömning från första bilden säger mig att den skulle duga.

Då är det bara som du säger att bygga en spänningsdelare och ta in signalen på en analog in och översätta till motsvarande grader.

Med en gradskiva och en glasspinne är ju ett test utfört på 10minuter om det ens är lönt.
Eller om det kräver nåt annat än vad man har på hyllan.

Man kan gå åt andra hållet och teoretiskt räkna på saken och köpa svindyra potentiometrar eller enkodrar och gå all in.
Men jag hade börjat med ett bänktest, är ens en AD i en simpel Uc tillräcklig för att få nån användbar upplösning?
jako
Inlägg: 339
Blev medlem: 26 oktober 2006, 18:32:35
Ort: Sandviken

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av jako »

Det är väl bara att börja räkna på AD omvandlingens upplösning och hur stor spänningsförändring du får i din spänningsdelare (pot) vid en vridning på +/- x grader :D
Användarvisningsbild
FormerMazda
Inlägg: 6454
Blev medlem: 27 februari 2006, 14:59:36
Ort: Asby (Östergötland)

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av FormerMazda »

Roade mig på lunchen, 4-5minuter efter start så hade jag ett test igång. :)

10k vridpotentiometer, jag har ingen data på den och antog 300° från ände till ände.

Jag anslöt den till en ESP32-WROOM-32D, potentiometern spänningsdelad mellan 3,3V och 0V.
ESPn har 12bitars DAC, så jag får värden mellan 0-4095 på ingången.
Dessa mappades till 0-3000 (300° med en decimal)

Sen bara lät jag den kräka data och jag testade att visuellt vrida den 90°.
Startposition var typ 37°, slutposition typ 121°. Det ger 84°.

Så med tanke på hur enkelt testet är och hur lite energi jag la på kalibrering så känns det rätt nära.

Bara ofiltrerad läsning med störningar ger ju värden som fladdrar mellan 36,9° och 37,3° i ena läget och 120,7° till 121,2° i andra läget.

Så kopplar man med bättre kablage, spänningsmatar med batteri, filtrerar signalen i mjukvara så bör den bli hyfsat stabil.
Sen behöver man kalibrera vad som är vad mot nån bra setup mekaniskt. Kanske inte ens är linjärt?
Användarvisningsbild
SeniorLemuren
Inlägg: 8440
Blev medlem: 26 maj 2009, 12:20:37
Ort: Kristinehamn

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av SeniorLemuren »

Om du nu vill ha vinkelmätaren att se ut exakt som på bilden kan du ju glömma mitt förslag. Men i närheten kan man ju lätt komma med en gammal lur för ett par hundringar och tillgång till en 3-d skrivare. Skriv ut en hållare med plats för luren på en centrumaxel och en pendel under så är det klart.
vinkelmätare.MP4
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
4kTRB
Inlägg: 20816
Blev medlem: 16 augusti 2009, 19:04:48

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av 4kTRB »

Vad är lur? Näverlur?
Användarvisningsbild
LeCanard
Inlägg: 2467
Blev medlem: 29 april 2009, 10:18:25
Ort: Perpignan

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av LeCanard »

istället för en trög pot, kanske en magnet på en axel och ett par linjära hallefektelement med 90 gradersförskjutning så får du en sin/cos-signal att leka med ….
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26654
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av Icecap »

Ankan: Sånt finns redan i en krets. Alltså magnetvinkelgivaren.
E Kafeman
Inlägg: 3621
Blev medlem: 29 april 2012, 18:06:22

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av E Kafeman »

Goniometern kallas ofta inklinometer när man refererar till gravitations-planet.
Goniometern är främst avsedd för relativa mätningar mellan två lutande plan, Då finns en offsetfunktion för att nollställa en av vinklarnas avläsning

Man bygger inte med potentiometrar. Det är ingen genomtänkt lösning om man vill ha bra resultat-.
Problemet med friktion är löst sedan 50 år så krångla inte till det som redan är löst.
Se på existerande lösningar hur man gör. Gör så eller hitta på något bättre, vilket troligen exkluderar potentiometrar.
Det finns iofs udda lösningar baserat på t.ex. kvicksilver men det är knappast aktuellt här.
Induktiva kontaktlösa pendel-lösningar finns men är speciella då pendeln även visar acceleration och egen pendel-frekvens.
Prismatiska lösningar som inte kräver kontakt mellan axel-planen finns både enklare lösningar och dyra prismor med hög upplösning men hög kvalitet kostar ofta mycket pengar.
Pottar har mer eller mindre friktion, vinkelavläsningar blir olika beroende på från vilket håll man vrider axeln till en viss sökt position.
Glöm pottar. Det är fel komponent.
 
I dag är lägesgivare något som kostar 10 kr i ic-format. Det finns ingen friktion för att vrida en axel på dessa kretsar och man kan ofta mäta mer än en axel.
Det är vanligen differentiella kapacitiva sensorer i det lilla formatet, MEMS.
Idag dominerar helt lösningar denna typ av lägesgivare. Det är vad som sitter i mobiltelefonen för att känna av telefonens lutning för att t.ex. vrida display-texten horisontalt. Sensorn kostar i stort inget alls i en mobiltelefon.

Vill man ha hög kvalitet så finns t.ex. Murata SCL3300 https://www.murata.com/~/media/webrenew ... x?la=en-us
Finns arduino-anpassat för den som inte vill göra eget kretskort.
 
Om vi backar i tiden, bortom dessa små IC, de lite mer analoga lösningarna som förekom för 50-100 år sedan och där man ville att vinkeln skulle referera till gravitations-planet, var nog det vanligaste att man redan då använde differentiell kondensator, som sensor vilket bl.a. användes i flygplan innan det fanns gyro-sensorer.

Principen är enkel:
diff_cap.jpg
Kapacitiva sensorns grundfunktion är att visa hur stor lutningen är i antingen x eller y-planet relativt gravitationsplanet.
Vid lutningsförändring ökar den ena kapacitansen och den andra minskar.
Kondensatorerna matas av en signalgenerator. Avläsning enklast via bryggkopplad mätförstärkare.
 
Differentiell kondensator av ovan typ är lätt att bygga själv.
Det är inte en konventionell vridkondensator som man hittar i gamla radio-apparater utan en diff-kondensator där metallytorna är fasta. För att få variabel kapacitans använder man en vätska som dielektrikum mellan kondensatorns bägge plattor. Vätskan kan väljas efter hur stor tröghet man vill ha. Trög silikonolja eller skvalpig metanol. Vätskan ska ha hög dielektricitetskonstant för enkel avläsning. Ska vara elektriskt isolerande. Kondensatorn kan utgöras av ett plaströr med tre bitar koppartejp klistrade utanpå och invändigt halvfylld med vätska.

Det krävs inte så mycket extra tanke för att inse att det är enkelt att bygga en sådan sensor-kondensator som kan mäta både x och y -planets lutning samtidigt. Då behöver inte Z-planet mätas om sensorn fixeras mot detta plan.
Man har full info om i fall man lutar åt något håll relativt lokala gravitationsplanet.
roll_tilt.jpg
 
Principschema:
schema_incl.png
Lokala gravitationsplanet kan variera om man förändrar accelerationen i det flygplan båt eller bil man sitter i.
På snarlikt sätt som ovan sensorer kan man mäta accelerationen i z-planet med diff-kondingar.I moderna kretsar kan bägge delar vara en del av en serie av diff-kondingar.

För att mäta accelarationen mäter man lägesförändringen i en fjäderupphängd känd massa som på bilden nedan.
MEMS-differential-capacitive-accelerometer.png
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
limpan4all
Inlägg: 8456
Blev medlem: 15 april 2006, 18:57:29
Ort: Typ Nyköping

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av limpan4all »

Utmärkt svar. Jag brukar gilla dina svar, men detta var ett av de bättre. Jag har i några projekt använt kapacitiva vinkelgivare. Dyra men ytterst bra. Numera så skulle jag använda IC-kretsarna istället. Löjligt mycket bättre om behovet inte kräver extrem noggrannhet och snäva toleranser.
Användarvisningsbild
LeCanard
Inlägg: 2467
Blev medlem: 29 april 2009, 10:18:25
Ort: Perpignan

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av LeCanard »

Icecap skrev: 13 augusti 2025, 20:46:24 Ankan: Sånt finns redan i en krets. Alltså magnetvinkelgivaren.
jamen det är ju fusk !
Användarvisningsbild
CPMS
Inlägg: 1535
Blev medlem: 6 december 2010, 20:34:36
Ort: Långsele, Västernorrland

Re: Digital Vinkelmätare?

Inlägg av CPMS »

Byggde något liknande, en vinkelmätare till rörbocken med en pulsräknare (går lätt och har stabil axel), OLED skärm, SD-kort för tabeller med rörtyper och överbockningsvinklar. Fick till slut porta om det till en ESP32 när Aurdino's minne tog slut. Visar vinkeln på axeln och även hur mycket jag bör överbocka pga bakfjädring (enl tabell var 10:e grad med interpolering mellan).
Var ju en intressant programmering som AI'n fixade det mesta av. :)

Tidig version med Aurdino och utan SD-kort.
Skriv svar