Jag såg nåt om det, men missade ändå. Är det i dina extraljus så hade jag inte alls oroat mig för det legala.
Det finns bestämmelser, men det lär aldrig kollas. Verkligen aldrig. För det finns inte en chans att nån följer detta.
https://www.valostore.se/sv/o/kopguide_ ... nformation
För var och varannan bil med extraljus lyser ju upp så man ser himlen bli ljus långt innan mötet.
Det stör inte mig, bara man bländar av i tid, vilket förvisso blir svårare att göra när man har nåt så infernaliskt ljust helljus. Dom kan ju inte se att ett möte är på gång.
Så gäller det extraljus, så kläm i nån såndär "rallylampa" på 12V bara, slipper du klabba med omvandlare och sånt.
Alternativt kika på om det går att konvertera till xenon, eller LED om det faktiskt är lika bra. Har ingen egen erfarenhet av detta.
Jag hade ett par bosch big knick 200 för längesen, dessa med vanlig halogen lös bra, men helt fantastiskt med xenon. Konverteringen är ju lite knölig förstås, men görbar.