Hur vet musen vart den skall?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24643
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

danei: jag vet inte hur det fungerar eller hur musen skall kopplas eller så, vet bara att det fanns ett program skrivet av någon som kunde plocka ur bilderna som sensorn tar, dirket från sensorn eller från kablarna till datorn vet jag ej.

Andax: vet tyvärr ej mer än så, har dock för mig att det var en här på forumet som länkade till en sida en gång. Såg en film på det en gång och det såg rätt roligt ut, fast upplösningen är ju inget att hurra för och det är förstås svart vita bilder.
Användarvisningsbild
13th.Marine
EF Sponsor
Inlägg: 7265
Blev medlem: 31 december 2004, 16:26:37
Ort: Trelleborg

Inlägg av 13th.Marine »

Killen som gjorde det tog bilderna "direkt ur sensorn", själva musen skickar inte tillbaka bilderna utan de tolkas och översätts till "rörelser" som sedan skickas till datorn.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24643
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Jo jag tänkte också att det var något sådant.
Användarvisningsbild
PerE
Inlägg: 1084
Blev medlem: 13 januari 2006, 08:54:05
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av PerE »

Hejsan.
Kanske lite ot men jag har funderat på detta i ett par månader nu.
Jag hade tänkt att bygga mig en prob till min cnc maskin och då har jag funderat på om man kan använda en sådan sensor till att känna av när proben stöter på något och sedan ger en signal.
Låter kanske lite konstigt men det var bara en idè.
Per
Skriv svar