Korg trummaskin distar.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Jahkov
Inlägg: 1
Blev medlem: 5 januari 2023, 16:11:41

Korg trummaskin distar.

Inlägg av Jahkov »

Hej hej.

Jo, jag har en liten trummaskin som plötsligt börjat låta väldigt dåligt. Det är en liten Korg Volca drum. En batteridriven sak med 3,5mm hörlursuttag.
När man har den väldigt lågt nerskruvat så låter den ok. Men så fort jag skruvar upp, så distar den rejält.
Den beter sig likadant oavsett om jag lyssnar i hörlurar, den inbyggda lilla högtalaren eller kopplar den till en mixer/lågnivå.
Antar att det är något med utgångsförstärkaren...
Någon som har lite tips på i vilken riktning jag ska börja felsöka?
Maalobs
Inlägg: 1304
Blev medlem: 3 februari 2005, 14:35:15
Ort: Stockholm

Re: Korg trummaskin distar.

Inlägg av Maalobs »

Har du kört kontaktspray i volymkontrollen så det inte är så enkelt att det bara är schmutz på kontaktbanan?

Det finns åtminstone en service-manual tillgänglig:
https://www.synthxl.com/wp-content/uplo ... Manual.pdf
Det finns ett testläge man kan starta upp den i, men det behövs ett oscilloskop för analys samt att man sätter ihop en liten krets som test-jig.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31444
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Re: Korg trummaskin distar.

Inlägg av MadModder »

Ju mer matningsspänningen sjunker under rätt spänning till förstärkare, desto tidigare distar utsignalen. Det skulle ju kunna vara nånting kanske med spänningsregulatorn TPS62112 m.m. runt där.
Skriv svar