1 Fahrads kondensator och BB-blås.

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
ondskehem
Inlägg: 117
Blev medlem: 14 december 2005, 22:05:36

1 Fahrads kondensator och BB-blås.

Inlägg av ondskehem »

hejsan.
Jag har fått en helt skum ide, behöver bara svar på några snabba frågor för att se om det är möjligt att spinna vidare på iden.

Frågorna i löpande textform:

Jag vill koppla en 1fahradskondensator (12v) gjord för bilstereo ändamål till en avtryckare och sedan till en liten bilkompressor (12v), sån man köper i macken och driver i cigarettutaget. Kommer man kunna köra den på kraften hos en uppladdad kondensator? Kan man göra ett batteripack istället? Som man klara av att pumpa ut så mycket som krävs? Själva kompressorn ska bara köras i några sekunder åt gången, men måste å andrasidan MAXXA! Jag behöver tryck på >2Bar (helst >>>2bar) .

Lite skummt kan tyckas, men det får gå =)...
ristomemo
Inlägg: 1028
Blev medlem: 29 mars 2004, 14:12:18

Inlägg av ristomemo »

Jag förstår inte vitsen med att använda en konding till det. Köp ett litet blybatteri på jula eller liknande, ett sådant får du för ca hundringen.
Användarvisningsbild
bengt-re
EF Sponsor
Inlägg: 4829
Blev medlem: 4 april 2005, 16:18:59
Skype: bengt-re
Ort: Söder om söder
Kontakt:

Inlägg av bengt-re »

Nja, ett litet 12V batteri är biligare och bättre. KORTVARIGT kan man belasta det med ungegär 10C, så ett 8Ah kan du dra 80A ifrån under några sekunder.
Användarvisningsbild
JimmyAndersson
Inlägg: 26571
Blev medlem: 6 augusti 2005, 21:23:33
Ort: Oskarshamn (En bit utanför)
Kontakt:

Inlägg av JimmyAndersson »

Det går att räkna ut hur länge kondensatorn kan driva kompressorn, men då måste man veta hur mycket ström kompressorn drar.

Sedan är det ju frågan med laddningen av kondensatorn. Om du behöver flera korta "pulser" till kompressorn så måste ju kondingen laddas upp med jämna mellanrum. Då behöver du ändå ett batteri eller liknande. Men visst, tanken är kul.
Användarvisningsbild
Nisse
Inlägg: 908
Blev medlem: 9 juli 2006, 23:25:46
Ort: Kumla

Inlägg av Nisse »

Hur stor volym skall du fylla med 2 Bar?
En sådandär 12-voltskompressor tar cirka 15-20 minuter på sig att fylla ett däck från 1 bar till 2 bar :shock:

Mvh
Nils
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24586
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Och under den tiden så drar dom mycket ström.
ondskehem
Inlägg: 117
Blev medlem: 14 december 2005, 22:05:36

Inlägg av ondskehem »

tja, det bästa vore ju såklart om jag kunde mäta upp strömåtgånen först innan jag skaffar energikälla...

Har tyvär ingen multimeter så det får bli i skolan, d'r finns det gott om equipment :D...

återkommer i 'ärendet när jag vet strömåtgång =)
GalFisk
Inlägg: 312
Blev medlem: 11 mars 2006, 23:53:11
Ort: Horndal

Inlägg av GalFisk »

2 bar är knappast att 'maxxa' en 12V kompressor, dom klarar ofta 15-20 bar. Jag har kört en sån från 8xNiMH AA-celler, fast en liten blyack låter som en bättre ide. Strömförbrukning har jag för mig låg på 8-10A, den går förstås upp vid högre tryck.
Användarvisningsbild
Nisse
Inlägg: 908
Blev medlem: 9 juli 2006, 23:25:46
Ort: Kumla

Inlägg av Nisse »

För att få tillgång till rejält tryck och snabbt så kanske något sådanthär skulle vara användbart istället för en långsam kompressor:
Bild
Lufttub för paintballbruk. ca 210 BAR tryck i tuben och ca 60 BAR uttryck ur regulatorn.

Mvh
Nils
Skriv svar