Stärkaren kommer levererad från england och luktar illa!
Den får börja med att stå och vädras vid ett fönster ett tag innan jag börjar plocka med den. Den öppnas tillslut och ser orörd ut såhär!
Trevligt nog sitter det ett kuvert på insidan av träkabinettet också med schema och komponentbenämningar
 
 högupplöst! bild Rengörning påbörjas genom att markera samtliga sladdar och koppla loss första kortet... Skitig front... Locket till transformatorn var ROSTIGT och jag ville prova att lägga den i CocaCola (som jag läst nånstans...) här är locket dagen därpå, nästan perfekt rent!! Ingångskortet hade också massa fula kondingar... Nya kondingar sätts på plats efter rengörning... rengjort Ingångskort och skitigt tuner-kort
 Skräp skräp skräp
Nya nätaggskondingar på plats - man hörde att innehållet var helt löst i de gamla kondingarna när man skakade på dom...
 
Skräp skräp skräp
Nya nätaggskondingar på plats - man hörde att innehållet var helt löst i de gamla kondingarna när man skakade på dom...   Korten monteras
Fronten tas isär och alla kontakter dränks (typ) i elektronikspray.
 
Korten monteras
Fronten tas isär och alla kontakter dränks (typ) i elektronikspray.Ersatte även majoriteten av lamporna som i motsatt till vad jag läst var enkla att få tag på, men lat som jag var så blev det en ebay-order ändå på några 12v 30mA / 0,4W för T5-sockel. Power-up!! Det ser lite trevligare ut nu
 
 högupplöst! bild
 
				


 
  

 När basen på bc310 var över 50V (nästan precis samma som på emittern, tillskillnad från andra kanalen där basen ligger runt 25V) så utgick jag ifrån att trissan var paj/kortis, men bortplockad så mäter dom identiskt mot varandra.
 När basen på bc310 var över 50V (nästan precis samma som på emittern, tillskillnad från andra kanalen där basen ligger runt 25V) så utgick jag ifrån att trissan var paj/kortis, men bortplockad så mäter dom identiskt mot varandra. 
  
