ochkl0620 skrev:Nä men ättika.
Lukta fan det också... Men tror mer att torktumlaren är problemet. Den Tvättas ju inte på samma sätt som tvättmaskinen.
Skulle ättika lösa upp oljan? Det tvivlar jag på, försök hitta en tensid eller liknande som får oljeresterna att lossna och spolas bort utan att maskinerna förstörs. Eftersom det nyligen varit uppe i Övrigt tipsar jag om det igen:
http://www.dr-beckmann.se/tvattmaskinsrengoring
Vad används annars inom bilvärlden för att rengöra t.ex. kylare och kylsystem där det läckt in olja? Kanske finnas medel för detta som inte sabbar packningar och plastdelar i bilar och därför även fungerar i din tvättmaskin.
Vad kör ni för att suga upp oljespill på jobbet? Förr fanns det ett slags rutade pappershanddukar som användes för detta, kör sådana i tumlaren på rimlig temperatur och hoppas att de tar upp oljedroppar som följer med torkluften eller har fastnat inuti? Kanske mikrofiberdukar i tumlaren gnuggar rent insidan om de körs några omgångar och sedan kastas?
ochkl0620 skrev:Tror ni att hemförsäkringen täcker detta?
Troligen med drulleförsäkring men den är ett tillägg. Gör gärna ett seriöst försök att lösa problemet själv innan kostnaderna dumpas över på någon annan.