Ce märka sin egen produkt?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
13th.Marine
EF Sponsor
Inlägg: 7276
Blev medlem: 31 december 2004, 16:26:37
Ort: Trelleborg

Re: Ce märka sin egen produkt?

Inlägg av 13th.Marine »

Jag var på EMP-tronic för lite mindre än ett år sedan.

De var trevliga att ha att göra med, kan vara så att de vet vad du ska testa efter?
Användarvisningsbild
newbadboy
Inlägg: 2493
Blev medlem: 16 september 2006, 19:16:28
Ort: Landskrona
Kontakt:

Re: Ce märka sin egen produkt?

Inlägg av newbadboy »

Det låter bra, tror faktiskt att de iaf kan ge en hint rätt lätt om vad man ska uppfylla.

Fick några tankar till. Det ska väl eg räcka att man skall visa upp papper med godkänd mätresultat för att man skall anses vara ok vid en kontroll??

Sedan av ren slump satt jag och kollade på eevblogg
https://www.eevblog.com/2016/06/20/eevb ... -analyser/

Där pratar Dave om Siglent analysatorn och den verkar ju minst sagt kapabel. Såg även att den har en mjukvaruoption att köpa till så man kan göra pre-compliance tester själv. Vad detta innebär kan man ju undersöka mer men det verkar iaf lovande.

Då är ju min tanke att man mäter så mycket man kan själv. När man sedan är nöjd går man tex till Emptronic och ber de göra nödvändiga svep. Sedan har man ju papper på att ens pryl inte hittar på skit, även om den inte är CE märkt borde ju detta i min värld iaf räcka.

Har jag fel??
Användarvisningsbild
Klas-Kenny
Inlägg: 11866
Blev medlem: 17 maj 2010, 19:06:14
Ort: Växjö/Alvesta

Re: Ce märka sin egen produkt?

Inlägg av Klas-Kenny »

Tips; Använd en redan godkänd radiomodul, så slipper du hela problematiken kring att själv godkänna radion. Då kommer du undan med "bara" de vanliga EMC-mätningarna och kostnaden minskar nog rätt bra.
Så länge det inte är frågan om några större produktionsvolymer är det nog väl värt att göra så även om radiomodulen kanske kostar några kronor mer.

Edit: Just så som du nämner är inte alls ovanligt att man gör "i verkligheten". Tex. på mitt jobb gör vi så, vi har en halvdämpad kammare för att mäta utstrålad EMI, samt ESD-pistol mm. som då används för precompliance-test. När man är rätt säker på att det inte är några problem så åker man till ett ackrediterat mätlabb för slutmätningar.

I övrigt, när du har på fötterna (rapport från ackrediterat labb och att själv skriva en del kommer man långt på) att din produkt uppfyller gällande regelverk så bör du i princip kunna sätta dit ett CE-märke utan problem då hela CE-märkningen bygger på eget ansvar hos tillverkaren.
Skriv svar