Jag håller på med ett projekt för en blixljusmodul som ska ha fjärrstyrning. Räckvidden har alltid varit ett problem när jag har provat eftersom både sändare och mottagare som jag har är från Kina.
Sändarna är den här varianten

och mottagarna de här

Någon i en facebookgrupp tipsade om att man kan sätta en kondensator som filter mellan + och - på mottagaren, stämmer det?
Det verkar ge en klar förbättring i alla fall i de tester som jag har gjort. Om det nu är så, vilken typ av kondensator är lämpligast och vilket värde?
Det jag har testat med är en elektrolytkondensator på 47uF, men jag tycker den är så stor och klumpig i designen. Så finns det någon annan typ av kondensator eller ett lägre värde som gör samma jobb så skulle det vara perfekt. Tacksam för att hjälp jag kan få. =)
Mottagaren har drivs på 9-12 Volt.