Tjo!
Ska fixa en induktor choke something, ska bli en avstörning till en kompis bilstereo. Hittade en sida där jag kunde mata in önskat värde, toroidens nummer och material.
Fick då fram antal varv men dock ingenting om dess diameter?
Är det max-strömmen som skall gå genom den som ska bestämma det då eller hur funkar det?
Här är sidan med kalkylatorn som jag använde mig av. http://www.66pacific.com/calculators/toroid_calc.aspx
DEIT: Det är trådens diameter jag är ute efter
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Senast redigerad av ochkl0620 8 augusti 2016, 17:39:04, redigerad totalt 1 gång.
sedan får man leta på vad FT-82 är då det ofta är någon leverantörs/tillverkares produkt och titta i dess datablad och vad magnetmaterialet tål i magnetisk styrka innan det mättas.
en sak att tänka på är om det går likström i spolen - då måste man titta hur mycket kärnmaterialet kan mättas av DC-strömmen (tål mindre ju fler varav som lindas för en given kärnstorlek) då om man kör för mycket så mättas materialet och 'försvinner' rent magnetiskt och induktorn börja närma sig en luftlindad induktans.
det brukar ofta innebär att en luftgap måste finnas i den magnetiska slingan eller att järnpulver/ferrit med distribuerad luftgap, och luftgapen ger ju förstås lägre induktans och gör att kärnan måste bli större etc. och man skall försöka hitta 'sweet spot'