Hejsan.
Jag har köpt en Emco Compact 5 CNC svarv på blocket.
Dels så söker jag efter värdet på en sådan. Den är inte konverterad till Mach eller så utan helt original.
Det är med en hel del svarvstål och skär (typ 8-9 bommar och 50 skär) samt lite andra verktyg. Originalmanualerna är med.
Jag står väl lite och väger mellan att behålla den, sälja den som den är eller konvertera den till Mach och sälja den då.
Visst är den kul och så, men jag har tillgång till svarv på jobbet.
Sedan har jag över närmre 100 gängtappar och närmre 50 snitt i mindre tum valörer (motsv 2-6 mm).
Jag har en känsla av att det är ganska udda grejer och värt en del för den som behöver det, men det är inga grejer jag hittar på traktorn direkt. Någon som har tips om var man kan ha nytta av sådant, vem som kan vara intresserad att köpa sådant?
Emco Compact 5 CNC svarv
-
- Inlägg: 3
- Blev medlem: 25 maj 2015, 18:39:45
Re: Emco Compact 5 CNC svarv
Magisterkrister>>> Som jag skrev på tekniksidan så kan jag vara intresserad av gängtapparna. Vad det gäller svarven, om den är provkörd och fungerande bör väl värdet ligga mellan 10-15k beroende på skick och hur mycket du skickar med, en konvertering lär inte öka värdet nämnvärt. Jag skriver inte högre värde för det har gått många runt 5k på sista tiden.
-
- Inlägg: 3
- Blev medlem: 25 maj 2015, 18:39:45
Re: Emco Compact 5 CNC svarv
Jag lade ut en lista idag på teknikforumet.
Men den var gjord i Excel så formateringen blev rätt rörig.
Jag ska försöka göra om det i helgen.
Men den var gjord i Excel så formateringen blev rätt rörig.
Jag ska försöka göra om det i helgen.
-
- Inlägg: 3
- Blev medlem: 25 maj 2015, 18:39:45
Re: Emco Compact 5 CNC svarv
Här kan man ju bifoga filen.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.