Söker ljudmodul pipljud.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
el34
Inlägg: 1335
Blev medlem: 6 juni 2011, 22:14:39
Ort: Stockholm

Söker ljudmodul pipljud.

Inlägg av el34 »

Hej.

Söker efter en ljudmodul eller liknade för att generera ett pipande ljud. Tanken är att jag ska ha den till en telegrafnyckel och koppla ihop den med min telegrafskrivare. Vill skapa det där (ditt ditt ditt di) ljudet om ni förstår hur jag menar)
Modulen ska klara spänning på 24V. Lägger den parallellt med spolarna på telegrafskrivaren.
Min första tanke är en summer men pipljudet låter nog mer "äkta". Har sökt på google men vet inte vad jag ska söka på för term.
Någon som vet mer?
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 13352
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Söker ljudmodul pipljud.

Inlägg av MiaM »

En enkel astabil vippa, eventuellt lågpassfilter för att inte få så vass fyrkantform, och sedan enkel förstärkare?

Om du vill ha någon färdig modul så lär väl nån sinusvåggenerator vara det lämpligaste?
Användarvisningsbild
SM7CZR
Inlägg: 2217
Blev medlem: 14 februari 2011, 22:45:08
Ort: Lund

Re: Söker ljudmodul pipljud.

Inlägg av SM7CZR »

Här kan du säkert hitta något som passar...
http://www.sentex.ca/~mec1995/gadgets/555/555.html

Exempel:
Oscillator.PNG
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
el34
Inlägg: 1335
Blev medlem: 6 juni 2011, 22:14:39
Ort: Stockholm

Re: Söker ljudmodul pipljud.

Inlägg av el34 »

Tack för svaren. Tanken var att det skulle gå snabbt att knåpa ihop. Tror jag börjar med en summer och får sedan bygga nått eget. Får besök till helgen och vill ha det klart till dess :wink:
Ska gå ut och se i mina gömmor vad jag har där ikväll när barnen har somnat.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 13352
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Söker ljudmodul pipljud.

Inlägg av MiaM »

Just ja, en riktig budgetvariant på summer kan man bygga med en vanlig högtalare och en fast monterad tråd som precis lagom snuddar ena tråden mellan anslutning och kon, och så lägger man på DC (i den riktning som får konen att gå utåt) via denna tråd. När konen rört sig utåt så bryts kontakten varpå konen fjädrar tillbaka inåt, och så oscillerar det. Det är många år sen jag provade detta men en liten "skräphögtalare" gav ljud med hygglig ljudstyrka med ett batteri som var så urladdat att det bara orkade ge några hundra millivolt. Provkör alltså med riktigt låg spänning och/eller med motstånd som strömgräns. :)
Användarvisningsbild
netrunner
Inlägg: 5510
Blev medlem: 4 februari 2005, 12:26:05
Ort: 127.0.0.1

Re: Söker ljudmodul pipljud.

Inlägg av netrunner »

Två stycken av dessa. http://www.ebay.com/itm/281633308627

Den ena har en MP3 som säger "ditt" och den andra har en MP3 som säger "datt".

36kr
Skriv svar