Funderingar kring att bygga en rörförstärkare..

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
George S
Inlägg: 66
Blev medlem: 28 januari 2014, 14:26:55
Ort: Numera emigrerad till skogarna 5 mil NV om Kalmar
Kontakt:

Funderingar kring att bygga en rörförstärkare..

Inlägg av George S »

Har inte byggt så mycket avancerade grejjer som säkert många av er här har, är nästan klar med mitt senaste slutsteg nummer 4 räknat sen tonårstiden då jag gjorde mitt första) Jag gjorde det enkelt för mig & snodde innehållet från en Supersope R-1262 (Marantz prylar i) som delvis var paj & byggde ny låda till den.. ( Behövde en förstärkare för datorns utgång , så väck med radiodelen )

Har nu funderat lite kring rörslutsteg som ett möjligt framtida projekt, vet inte vad jag ska ha den till men har ett par gamla radioapparater från 40/50 talet som jag sparat som den nörd på gamla saker jag är. Stereo ska det vara, samt bra ljud med tydlig diskant som duger bra i Hifi sammanhang.

I mina 2 lådor med begagnade & även nya rör jag sparat då jag räddat dom från soporna en gång.. Så är några av dessa nya -->
2st OD3 (spänningsregulator tydligen)
2st EL90
2st EL34
2st OD3
3st EF80
1st EL95
1st 6LG6
1st ECC82
+mycket annat
..Borde kunna var nått för det projektet, som kanske blir nästa gång jag är sugen att bygga. Denna jag håller på med blir helt klar närsomhelst. Typ, bara hölje & omkopplar ratten kvar nu.

Hur gör man med trafos, det verkar vara den knöligaste biten, får man linda dom själv eller göra om några? ..Resurser att köpa dyra komponenter har jag då inte, återanvänder hellre överblivet & begagnat material så långt som möjligt.. Färdigt kopplingschema är ju ett måste för att räkna på det själv är för stor överkurs för mig.

Nån som har intressant respons till detta? :)
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 34808
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Re: Funderingar kring att bygga en rörförstärkare..

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Tja, av de rör du har kan du bygga något litet i alla fall. En snabbtitt på dina rör:
2st EL90 - bygger en liten SE-förstärkare
2st EL34 - bygger en 6-7W SE-stärkare
2st OD3
3st EF80
1st EL95
1st 6LG6
1st ECC82 - Kan passa till EL90 resp EL34 ovan.

Ett exempel på EL90-stärkare: http://www.soundup.ru/images/stories/li ... single.jpg

Exxempel på EL34-stärkare: Bild 1, Bild 2

Drivrören kan eventuellt bytas mot andra med lite räknande på anod- och katodmotstånd.

Transformatorer kan du köpa lite här- och därifrån. Typiska (bra ställen) är www.askjanfirst.de, http://livinginthepast-audioweb.co.uk/. De fixar billiga och skaplia trafar, men inbilla dig inte att något är "gratis".
Ber du mig snällt kan jag gräva lite i mina gömmor och plocka fram några trafar (har några 5K:8R på ca 5W - räcker till typ EL90, EL84, 6V6).
George S
Inlägg: 66
Blev medlem: 28 januari 2014, 14:26:55
Ort: Numera emigrerad till skogarna 5 mil NV om Kalmar
Kontakt:

Re: Funderingar kring att bygga en rörförstärkare..

Inlägg av George S »

Tack för din respons.. Ska ta mig tid nån dag att titta lite djupare på ritningarna.. =)
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 34808
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Re: Funderingar kring att bygga en rörförstärkare..

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Ritningarna är bara exempel. Kan du se vilka fler effektrör du har kan man vara mer specifik.
überfuzz
Inlägg: 790
Blev medlem: 8 december 2009, 19:46:27
Ort: Uppsala

Re: Funderingar kring att bygga en rörförstärkare..

Inlägg av überfuzz »

Jag undrar om det inte är billigare att köpa transformatorer än att linda om eller bygga nya..?
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12653
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Funderingar kring att bygga en rörförstärkare..

Inlägg av MiaM »

Ursäkta en kanske dum kommentar - men har du kollat begagnatpriserna på Marantzgrejer och dess släktingar? Det kan kanske vara läge att montera tillbaka allt i Superscope-lådan, laga vad som ev. kan vara trasigt, sälja svindyrt och köpa nåt minst lika bra för mindre pengar? (Vet inte hur det är med Superscope men folk brukar hylla de där gamla Marantz-grejerna från 70-talet. Själv har jag haft en 2230 och tyckte den var rätt trött...)
Skriv svar