Spänningsförändning som styr relä?

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
Användarvisningsbild
Agamemnonn
Inlägg: 11
Blev medlem: 24 oktober 2006, 18:41:00
Ort: Göteborg

Spänningsförändning som styr relä?

Inlägg av Agamemnonn »

Har ett problem som jag önskar lite hjälp med :?

Tidigare har jag haft ett extraljus som aktiveras genom att hårdtrådas till bilens vanliga backljus och avskiljts med ett halvledarrelä för att inte orsaka störningar.
Funkat kanon men nu har nu fått veta att min nästa bil inte har hårdtrådade styrningar till varje individuell lampa utan att all styrning sker i lamphuset via LIN.
Det ända som är individuellt per lampa till strömmatningen till själva lamphuset, jorden är gemensam för hela lamphuset.

Finns det någon möjlighet att koppla in sig på matningen till backljuset och genom någon krets som mäter förändring i spänning aktivera ett relä eller dyligt?
Eller finns det något smartare sätt?

Annars är det ju en LIN-sniffer men vill ha det så basic som möjligt!
Castor
Inlägg: 2141
Blev medlem: 24 mars 2012, 13:03:49

Re: Spänningsförändning som styr relä?

Inlägg av Castor »

Hur hanterar man släpvagnsbelysning? Finns det backljus på en släpvagn? I så fall kanske det finns förberett på något vis i kablaget.
svanted
Inlägg: 5276
Blev medlem: 30 augusti 2010, 21:20:38
Ort: Umeå

Re: Spänningsförändning som styr relä?

Inlägg av svanted »

kan du kanske koppla in dig på själva lampkontakten?
med ett relä?
Användarvisningsbild
Agamemnonn
Inlägg: 11
Blev medlem: 24 oktober 2006, 18:41:00
Ort: Göteborg

Re: Spänningsförändning som styr relä?

Inlägg av Agamemnonn »

Castor skrev:Hur hanterar man släpvagnsbelysning? Finns det backljus på en släpvagn? I så fall kanske det finns förberett på något vis i kablaget.
Det är en möjligt med det ställer till det lite också i och med att signalerna ut ur släpvagnskontakten bara aktiveras om det finns en last ansluten, alltså ett släp.
Har blivit vanligare med det på senare år för att spara in generatortid. Sedan är det inte förberett för drag på denna bil.
svanted skrev:kan du kanske koppla in dig på själva lampkontakten?
med ett relä?
Lamphuset är svetsat, har också haft de tankarna men får undersökas närmare.
En tidigare bil jag hade var det inte så mycket lösa kablar i huset utan ledningsbanor eftersom allt är LED idag, ingen omöjlighet för det men ändå.

Ingen annan som har någon bra lösning i rockärmen?
Någon som kan rekommendera en bra LIN sniffer för ändamålet?
Användarvisningsbild
tompa74
EF Sponsor
Inlägg: 2502
Blev medlem: 29 oktober 2007, 15:25:17
Ort: Kristinehamn

Re: Spänningsförändning som styr relä?

Inlägg av tompa74 »

Leta reda på kontakten från växelföraren och ta signalen därifrån kan vara ett alternativ.

/ Tompa
Användarvisningsbild
Agamemnonn
Inlägg: 11
Blev medlem: 24 oktober 2006, 18:41:00
Ort: Göteborg

Re: Spänningsförändning som styr relä?

Inlägg av Agamemnonn »

tompa74 skrev:Leta reda på kontakten från växelföraren och ta signalen därifrån kan vara ett alternativ.

/ Tompa
Ingen dum idé!
Har tittat lite snabbt och det ser ut att funka, lite bökigt att behöver dra kabel så långt fram men det kanske går!

Det finns inget annat sätt att kunna "lyssna" av matningen till lampan för att detektera en aktivering?
Vore jäkligt trevligt om det gick! :humm:
Användarvisningsbild
olalofberg
Inlägg: 242
Blev medlem: 5 november 2014, 19:00:57
Ort: Kristdala

Re: Spänningsförändning som styr relä?

Inlägg av olalofberg »

..ta reda på vad det är som ska till för att få nåt på släpvagnsuttaget och "emulera" det...
Skriv svar