Ljusbordselektronik

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
er123456
Inlägg: 2
Blev medlem: 29 juni 2014, 16:43:50

Ljusbordselektronik

Inlägg av er123456 »

Hej

Har ett ljusbord som fungerade, sedan flyttades och fungerar ej längre (par veckor efter flytten). Tänkte försöka se om jag kunde laga eventuellt fel men är dåligt insatt. Är det någon som känner till komponenterna, kopplingen och/eller har generella tips på vad att undersöka för att hitta eventuellt fel? Se bilderna nedan, jag tycker switchen ser rätt skumt ut(vet ej heller i vilket "läge" switchen ska vara i), jag har inte ändrat eller skruvat på någon av komponenterna. En till sak jag funderat på är att jord verkar kopplat till chassit, normalt?

tack på förhand
bild(2).JPG
bild(1).JPG
bild.JPG
bild(3).JPG
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24823
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Re: Ljusbordselektronik

Inlägg av Henry »

En till sak jag funderat på är att jord verkar kopplat till chassit, normalt?

Inte bara normal utan ett strikt lagkrav för en sådan grej sedan många många år tillbaka.


Kolla alla kablar så att ingen tex brutits sönder och dra lite grand i de med för att se så de sitter.
Fortran
EF Sponsor
Inlägg: 1531
Blev medlem: 5 december 2011, 04:18:29
Ort: Åland

Re: Ljusbordselektronik

Inlägg av Fortran »

Det där är en dimmer och vredet har lossnat.
Man trycker in den för att slå på/av, sen vrider för att ändra ljusstyrka.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24823
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Re: Ljusbordselektronik

Inlägg av Henry »

Tyckte väl det var något högst bekant med den klumpen, bilden på framsidan på den lyckades jag totalt missa.
er123456
Inlägg: 2
Blev medlem: 29 juni 2014, 16:43:50

Re: Ljusbordselektronik

Inlägg av er123456 »

Tack så mycket för svar Fortran och Henry.

Fortran, den svarta klumpen menar du är en dimmer? Ska försöka ta och vrida på den ordentligt, när jag klickar in den så hör jag inget klickljud.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24823
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Re: Ljusbordselektronik

Inlägg av Henry »

Fortran skrev:Man trycker in den för att slå på/av, sen vrider för att ändra ljusstyrka.
Har även sett de som man vrider på en liten bit för att sätta igång, då det är en strömbrytare i början, och sedan fortsätta vrida för att öka ljuset men de är nog inte lika vanliga. Vilken uppbyggnad denna har vet jag ej men om det går att trycka in knappen en halv cm eller så men inget händer och inget klickljud hörs (kan ibland vara svagt) så är nog något vajsing redan där.
Skriv svar