Hej!
Jag är helt ny på forumet och har inte hittat andra trådar angående detta så jag hoppas jag gör rätt i att skapa en ny!
Jag vill ladda två paralellkopplade 12v LiFePO4 batteri med solceller.
Solcellspanelen jag tittat på är en 12v 10w variant, vilket jag hoppas är lagom. (Ska driva en väldigt energi snål högtalare med detta)
Problemet jag har är att LiFePO4 batteriet har en max "Operating voltage" på 14v och de flesta solcellsregulatorer har en brytpunkt för laddning på 14,4v.
Däremote har batteriet en "Max Charge voltage" på 14,6v vilket jag inte riktigt förstår vad det innebär.
Frågan är om det är okej att använda sig av en solcellsregulator som bryter vid 14,4v eller om det kommer skada batteriet?
Jag vet att det finns specifika solcellsregulatorer som är just för LiFePO4 batterier .. men då försvinner ju större delen av utbudet. Och att det finns regulatorer man kan ställa in vad för volt den ska bryta laddningen på, men då sticker det iväg i pris.
Batteriet jag tänkte använda:
http://www.ev-power.eu/LiFePO4-w-PCM-6V ... h-PCM.html
Tacksam för vilka tips eller trix som helst!
Mvh,
Erik
Frågor ang. laddning av 12v LiFePO4 batteri med solcell
Re: Frågor ang. laddning av 12v LiFePO4 batteri med solcell
Operating voltage är väl spänningen FRÅN batteriet?
Re: Frågor ang. laddning av 12v LiFePO4 batteri med solcell
Med andra ord borde en regulator som stryper batteriet vid 14,4v fungera perfekt!
Har läst på någon av regulatorerna som bryter vid 14,4v att den fungerar utan problem med LiFePO4 batterier med.
Ville bara vara 100% säker innan jag går och förstör dyra batterier.
Har läst på någon av regulatorerna som bryter vid 14,4v att den fungerar utan problem med LiFePO4 batterier med.
Ville bara vara 100% säker innan jag går och förstör dyra batterier.
