Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

ecc83
Inlägg: 59
Blev medlem: 25 maj 2011, 16:08:46

Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

Inlägg av ecc83 »

Har länge funderat på att köpa Proxxon:s microfräs MF70, http://www.hab.se/proxxon-micro-fras-mf ... c-259.aspx Tanken är i så fall att på sikt konvertera den till CNC men eftersom att jag i första hand behöver en maskin för att borra kretskort så känns det inte som ett helt klockrent val. Det är klart att det kanske är bra med ett koordinatbord om man vill borra flera fina hål på rad (typ ic-kretsar etc) men jag vet inte om man orkar borra manuellt med en fräs. Som jag fattar måste man veva ner Z axeln för att spindeln med borret ska gå genom kortet. Att konverera till CNC är förståss en lockande tanke men det kosta en slant extra och sen måste man ju skapa en körfil för det speciella kort man vill borra och man måste säkert jobba en del innan man får detta att fungera.

Tankarna har istället börjat gå mot att köpa Proxxons miniborr/slip och sätta den på deras stativ http://www.hab.se/proxxon-industriborrs ... c-259.aspx http://www.hab.se/proxxon-pelarborrhall ... c-259.aspx Eventuellt kunde man kombinera med samma koordinatbord som sitter på fräsen MF70 http://www.hab.se/proxxon-koordinatbord ... c-259.aspx Eventuellt kanske man även kan använda denna uppsättning för att fräsa enklare saker, typ text på aluminiumfronter etc, om man bygger en motorstyrning till koordinatbordet.

Vad tycker ni? Är det bättre att köpa en fräs då den går att använda till så mycket annat eller ska man välja den senare lösningen med borrstativ? För och nackdelar?
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36659
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

Inlägg av Glenn »

Jag har en proxxon-maskin och vad jag tror är samma stativ hemma, jag är inte SÅ imponerad faktiskt, känns inte som ett under av stabilitet direkt.
ecc83
Inlägg: 59
Blev medlem: 25 maj 2011, 16:08:46

Re: Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

Inlägg av ecc83 »

Ok. Varför jag snöat in på Proxxon utan att ha provat vare sig dessa eller Dremel är bland annat detta klipp

Det verkar som att Proxxon trots allt är stabilare än Dremels, men jag vet som sagt inte.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36659
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

Inlägg av Glenn »

Jag tycker rent generellt att proxxon verkar vara snäppet bättre än dremel, vilket delvis var därför jag köpte min, men jag trodde stativet skulle vara bättre än det faktiskt var, det är väl inte helt dåligt, men jag hade förväntat mej bättre.

SKa försöka kolla hemma om det är exakt samma som du länkade till, jag köpte ett kit med maskin + trafo + böjlig axel + stativ + tillbehör i en hårdplastväska.

..Den böjliga axeln däremot känns riktigt bra, jag har en "noname" också som jag körde på min cotech, skillnaden är som natt och dag mellan dessa.
xevz
Inlägg: 12
Blev medlem: 22 mars 2011, 12:29:38

Re: Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

Inlägg av xevz »

Beroende på hur mycket utrymme och budget du har kanske minifräsen från Automatic Productions ("Jetshop") kan vara ett alternativ?
Där har du ju ett ordentligt handtag för att manövrera spindeln vid borrning.

EDIT: Eller denna SIEG-fräs: http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue ... r-X1L-Mill

Denna kombination från Proxxon ser väl annars ganska flexibel ut:

http://www.hab.se/proxxon-frasmotor-bfw ... c-259.aspx
http://www.hab.se/proxxon-koordinatbord ... c-259.aspx
http://www.hab.se/proxxon-borr-o-pelarh ... c-259.aspx
Johanb
Inlägg: 3406
Blev medlem: 26 mars 2006, 22:26:12
Ort: Smedjebacken

Re: Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

Inlägg av Johanb »

Ett alternativ för borrning av kretskort är en liten billig perlarborrmaskin.
Användarvisningsbild
netrunner
Inlägg: 5510
Blev medlem: 4 februari 2005, 12:26:05
Ort: 127.0.0.1

Re: Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

Inlägg av netrunner »

2806kr ink frakt från tyskland
http://www.ebay.co.uk/itm/310778253210

1255kr för "CNC motor / hållare"-kit
http://www.ebay.co.uk/itm/221330726360

655kr bara CNC adapters för NEMA 17 eller NEMA 23
http://www.ebay.co.uk/itm/321247467352
Användarvisningsbild
eeedis
Inlägg: 1403
Blev medlem: 12 januari 2011, 22:30:25
Ort: Hyltebruk

Re: Val mellan Proxxon fräs eller borrmaskin ?

Inlägg av eeedis »

Jag har en CNC-konverterad MF70 som jag köpte av en användare här på Elektronikforumet och jag gillar den helt klart även om jag inte använder den så ofta. Typ nästan aldrig, men köpte den mest för att få leka lite med Mach3 och lära mig programmeringen.

Fick hem min MPG i förrgår, den borde underlätta om man ska manuell-köra Z-axeln:
Bild

Det kanske inte är klockrent om man ska borra ett kretskort, men ska man borra många likadana är det ju läge att göra ett borrprogram, men gör du bara enstaka kort kanske en manuell är bättre, men å andra sidan kan du hitta på väldigt mycket mer i en styrd maskin för relativt lite extra pengar.

Vill du inte bygga en maskin själv, är det bara att bjuda på min maskin, allt är till salu för rätt pengar :lol:
Skriv svar