NiCd och NiHM accar

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
yngve
Inlägg: 85
Blev medlem: 14 november 2005, 11:51:57
Ort: Växjö

NiCd och NiHM accar

Inlägg av yngve »

Hej,

Har en elektrisk spikpistol hemma där accarna är 14,4 volt (12x1,2v) den ena accen är paj och tar inte laddning längre.
Har plockat isär den och ser att det är SUB-C NiCd som verkar vara på 1900mAh

Har tänkt att byta ut cellerna mot nya, men NiCd får ju knappt säljas längre.

Min fråga är, om jag bygger en acc med NiHM istället, kan batteriladdaren som följde med från början ladda denna batteripack, eller laddas dessa batterityper på helt olika sätt?
hummel
Inlägg: 2654
Blev medlem: 28 november 2009, 10:40:52
Ort: Stockholm

Re: NiCd och NiHM accar

Inlägg av hummel »

Dom laddas med olika metoder. Är laddaren enbart avsedd får NiCd så kommer du troligtvis överladda NiMH.
Båda typerna laddas till dom "peakar", spänningsskillnaden är avsevärt mindre på NiMH.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 13728
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: NiCd och NiHM accar

Inlägg av MiaM »

NiCd kan också (med inte så jättebra resultat) "termostatladdas", en sån laddning avsedd för NiCd lär inte vara snäll mot NiMh.

Andra former av "idiotladdning" är en låg relativt konstant ström, typ "14-timmarsladdning" som tydligen kan vara så simpelt gjort att transformerad och hjälpligt glättad nätspänning bara matas in via seriemotstånd. Inte heller så jättebra.


Den viktigaste frågan är väl om NiMh funkar att driva spikpistolen? Den inre resistansen på NiCd är riktigt låg, NiNh har klart högre. Den korta toppeffekten för att slå i spikar kan mycket väl tänkas vara så hög att NiMh inte klarar att driva ordentligt.

Bäst vore väl om du kan göra någon provisorisk inkoppling och se hur bra/dåligt NiMh-ackar funkar.

Det kanske eller kanske inte går att köra en 12V-blyack annars?
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 37770
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: NiCd och NiHM accar

Inlägg av Glenn »

yngve skrev: Har tänkt att byta ut cellerna mot nya, men NiCd får ju knappt säljas längre.
Inga problem att få tag i, men det blir dyrare än NiMh.


..Ang laddningen så är det ju precis som andra skriver beroende på typ av laddare, en som kör deltapeak eller temp lär inte bli så bra, en "dum" som bara laddar en viss tid kommer funka om det är samma kapacitet på cellerna.
Skriv svar