Efter att ha läst trådar både här och på andra ställen med folk som modifierar och bygger egna saker med hjälp av cnc-maskiner så har jag blivit sugen på att eventuellt skaffa en själv någon gång.
Då jag inte har det kunnandet som behövs för att bygga en maskin själv så har jag tittat på redan färdiga skapelser.
Egentligen har jag väl mest tittat på en liten men ändå dyr maskin från ett svenskt företag.
Här finns speccen på maskinen. Vad tror ni om den utifrån det man kan läsa? Verkar det vara en vettig maskin? Eller finns det bättre och billigare maskiner någon annanstans?
Vet att den är väldigt dyr för att vara till en person som är nybörjare och kanske inte har det största behovet av en sådan maskin. Men jag är något av en prylbög också, så jag vill gärna ha bra grejer när jag handlar

Hoppas ni kan hjälpa mig med lite info.
Tack.
/Perrko