Har en asynkronmotor som belastas ganska varierat i maskinen där den sitter. Mäter kontinuerligt effekten med en effektgivare. Hur räknar jag ut hur vridmoment förhåller sig mot en viss effekt??
Motorn driver via en kedja en maskin som belastas olika mycket. Det är kraften i kedjan jag vill ha fram, "rätt så noggrant". Vid olika tillfällen får inte dragkraften i kedjan överstiga vissa värden. Även motortyp kommer variera, därför blir det svårt att jämföra mot datablad för varje kombination.
Alltså mekaniska uteffekten [W] är lika med vinkelhastigheten [rad/s] gången momentet [Nm].
Du måste alltså mäta varvtalet, och ha en hyfsad koll på effektiviteten hos motorn vid olika belastning (för jag antar att effekten du mäter är den elektriska ineffekten?).
Ok. Det där låter som en bra ide "arvidb". Det är ju ineffekten i asynkronmotorn jag mäter. Men jag har för mig att min trefas-effektmätare visar den skenbara effekten (?). Fast den kanske också har ett linjärt förhållande till varvtalet(?).