Hej håller på med ett projekt, där jag hade tänkt dessa sensorer
temperatur https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19592
tryck https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19623
Temperatur sensorn behöver mäta upp till 250 grader, tyvärr är den inte så exakt, finns det någat annat i ungefär samma storlek? Den måste iallafall vara ganska platt. Ett alternativ skulle vara att använda 3 st och ta ett medelvärde mellan dessa. Skulle också hellre ha något som var digitalt.
Tryck sensorn måste kunna mäta 0 till 2 atm, och klara temperaturer mellan -40 och 125 grader och helst vara så liten som möjligt. Söker också en tryck sensor som klarar -100 grader, har inte kunnat hitta någon när jag kollat runt, finns det?
Finns det något smart sätt att öppna en ventil för gasflaskor, hittade ventiler med elektromagneter, tyvärr så kan jag inte ha några större magnetfält i projektet.
Tack för svar /MVH Björn
Fråga om sensorer(temperatur och tryck)
-
- EF Sponsor
- Inlägg: 2109
- Blev medlem: 27 augusti 2005, 20:57:58
- Ort: Borlänge
Re: Fråga om sensorer(temperatur och tryck)
Typ-K givare är ett förslag för att mäta höga temperaturer. Du kan köpa "thermokabel" och bygga givaren själv.
Sedan behöver du en sensorförstärkare, t ex https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19562
Sedan behöver du en sensorförstärkare, t ex https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19562