Jag har två stycken led-lampor som skall drivas med 12 Volt
Kan jag seriekoppla två stycken och ansluta dom till 24 volt ?
Om jag nu gör det, behöver jag något motstånd också då.
Skall ha dom i en lastbil.
Det finns väl i stort sett bara två normal varianter på hur det elektriska utförandet kan vara gjort.
* med resistor som strömbegränsare. I så fall är den inte riktigt lämplig för en bilmiljö där spänningen varierar mellan ca 10 - 15V. Strömmen varierar med spänningsfallet över resistorn. Men det fungerar i 12V miljö och seriekopplat i 24V miljön.
* med halvledarkrets som strömbegränsare. I så fall är den lämplig för en miljö där spänningen varierar. Om den är lämplig för bilmiljö beror på hur kretsen är skyddad mot de transienter som förekommer i en bilelektrisk miljö. Strömmen är konstant även om spänningen varierar. Om det fungerar i 24V miljön beror på spänningståligheten hos de ingående kretsarna.
Det finns en fulvariant också där man sparat in på strömbegränsning och i det fallet är den absolut inte lämplig i bilmiljö.
Beror på hur mycket ström den drar. Det borde stå angivet på den eller möjligtvis på förpackningen. Om du ska köra den på upp till 12V så får du parallellkoppla dem. Då drar de tillsammans dubbla strömmen. Kör du dem i serie, på upp till 24V drar de förfarande bara märkströmmen. Jag hade inte varit så nojig utan bara provat mig fram. Jag tror inte att det är några problem med överspänningen som du får i en bil/lastbil pga generatorn. LEDar är generellt ganska förlåtande. Ha lite koll så de inte blir för varma bara, sen är det bara att testa. Men håll dej till huvudregeln att det är 12V som gäller vid parallellkoppling, 24v vid seriekoppling. Använd INTE 24V vid parallellkoppling bara så är det nog lugnt ska du se..
Lycka till!
Nej, är sällan större problem, LEDar har som sagt ofta ganska stora toleranser (om det inte är extremgrejer) så jag tror det kan fungera.
De små jag har för signal räcker med en resistor (vill du parallellkoppla enskilda LEDS måste de dock ha varsin egen resistor (eller ett nät) om de skall hålla någon längre tid man jag tycker det är värt det för att slippa allt förebanskat aber med strulande seriekopplingar (kanske överdriver men är smått hatisk mot seriekoppling utomhus från glödlamps tiden, man fick alltid sitta timmar med skiten innan det fungerade, de parralellkopplade gick på typ en halv minut att fixa, nackdel ofta dyrare drivdon och mer kringutrustning...)... Men vanligt är att dedär innehåller seriekopplade sektioner som är sammanlänkade eller stackade med parralellkoppling om de är byggbara))
Om det endast är lysdioder och motstånd så går de bra att seriekoppla.
Om det sitter elektronik som reglerar strömmen så är risken att den ena försöker få 699mA och den andra 701mA och då "vinner" den som vill ha 699mA och får reglera bort överskottsvärmen från två lampor -> den riskerar att paja, och när den pajat så kan det bli kortis i den och då står nästa på tur att gå sönder.
På skenorna sitter det bara Lysdioder och resistorer i grupper (eller det gjorde det inte på de jag hade framme men varje LED har en egen resistor men de är stackningsbara), men lamporna vet jag ej.
Edit: Skenorna är tänkta att ha en extern drivare i ett eget steg.