Mikrofon till line-ingång

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Kano
Inlägg: 3
Blev medlem: 11 september 2010, 13:49:34

Mikrofon till line-ingång

Inlägg av Kano »

Jag vill ha en mikrofon som jag kan få att fungera med min minidisc-enhet, som endast har line-ingång. Den ska användas för att spela in konversationer och kanske också naturljud och musik. Gärna med god kvalitée men jag är ingen audiofil. Efter lite surfande fick jag reda på att jag då måste ha en mikrofonförstärkare som kan förstärka signalen till "line-nivå". Det verkar som det är svårt att få tag på en bärbar sådan och de som jag funnit kostar över tusenlappen.

Men se, på http://www.electrokit.se/byggsatser-aud ... e_12300008 finns ju vad jag behöver även om det kanske inte är en stereomikrofon, som jag egentligen skulle vilja ha. I alla fall verkar denna mata ut tillräckligt med mV; 300 mV och minidisc-enheten vill ha minst 45 mV i line-ingången. Jag är inte så haj på elektronik, men visst kan den drivas med ett 9V batteri? Det står att den kräver 5-12 VDC; VDC står väl för Volts Direct Current? Och batterier är väl alla VDC? Jag förstår också att det är en byggsats och inte en "körklar" enhet.

Är det förövrigt någon som vet om detta är en bra eller kanske rentutav en dålig lösning? Vad kan jag förvänta mig?
Pejlaren
Inlägg: 1992
Blev medlem: 22 mars 2008, 15:11:01
Ort: Uppland

Re: Mikrofon till line-ingång

Inlägg av Pejlaren »

Går att driva med batteri, inga problem. Dock verkar den ha fast förstärkning/utnivå, löses enkelt med en poteniometer. Risken är alltså att ingången i din minicdisc blir överstyrd.

Du kan förvänta dig att den förstärker ljudet. :)
Användarvisningsbild
4kTRB
Inlägg: 21603
Blev medlem: 16 augusti 2009, 19:04:48

Re: Mikrofon till line-ingång

Inlägg av 4kTRB »

Jag har byggt en efter ritning på nätet och den är knäpptyst vad gäller brus.
Du måste mata den med flera 9V batterier seriekopplade.

http://elektronikforumet.com/forum/view ... =3&t=39314
Kano
Inlägg: 3
Blev medlem: 11 september 2010, 13:49:34

Re: Mikrofon till line-ingång

Inlägg av Kano »

4kTRB: Ska det in 30V i den? Jag är rädd att den blir för tung att ta med sig då, men den verkar ju fungera väldigt bra om den inte generar det minsta brus... Jag tänker testa med den jag hittade på electrokit i alla fall. Har du föressten bild på din färdiga mikrofonförstärkare? Vore kul att se!

Uppdaterar när det händer något...
Användarvisningsbild
4kTRB
Inlägg: 21603
Blev medlem: 16 augusti 2009, 19:04:48

Re: Mikrofon till line-ingång

Inlägg av 4kTRB »

Jag vet inte men tror 3st 9V borde räcka.
Nej den enda bild jag har är den i tråden.
Kolla annars på Eliotts sida där kan finnas fler konstruktioner.
Skriv svar