behöver få byggt en cnc

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
trä snidaren
Inlägg: 5
Blev medlem: 6 januari 2010, 23:09:46

behöver få byggt en cnc

Inlägg av trä snidaren »

Hejsan !

Tänkte kolla vilka ideer och tankar som finns ang. ett maskin jag skulle behöva.

Frågan har varit uppe under jobb/tjänster, inlagt av Mizzarrogh för någon dag sedan


jag tillverkar gevärs stockar som hobby och behöver en fräs som kan köra upp dom utvändigt/invändigt, det speciella är att det fungerar inte med det "vanliga" sättet att skriva program till varje stock jag ska göra..då det finns hundratals olika modeller och jag varken har tid/kunskap att göra programen.

Har sett en cnc fräs på internet som följde en mall och lagrade datan så det bara var att köra maskinen efter det, det är på det sättet jag skulle behöva ha programeringen då den ena stocken inte är den andra lik !

Så till frågan hur ska man konstruera en sådan maskin ?
.hur många axlar behöver den
.Ämnena ska kunna rotera så att fräsen kommer åt runt om

Länkar till en manuell kopierfräs som är ganska enkel, men den ger en vink om hur det ska fungera gällande stockar: http://wood-carver.com/univideos.html

Behöver finna någon som har kompetensen att ev. bygga en cnc maskin om det går med den typ av programering/avläsning jag behöver och vad kostnaden hamnar på.

Är medveten om att jag kanske begär det omöjliga, men måste fråga för att få veta !

mvh Andreas

http://forslundskolvmakeri.se
Fräsen
Inlägg: 1372
Blev medlem: 18 juli 2007, 17:15:26
Ort: Svedala

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av Fräsen »

Du har alltså kolvar som du vill kopiera? Hur många av samma sort? Frågan är om det lönar sig med CNC ifall du bara ska göra några enstaka av varje.

Som jag förstår det så behöver du en kopierfräs och inte CNC. Om du har modellen uppspänd på en roterbar axel som är direktlänkad till ditt ämne så får du lätt en fyraxlig kopierfräs.

Det finns enkla program (tex. MACH3 med clouds) där du kan skanna in detaljen med en CNC,maskin och sedan kopiera den. Men då är det bara för treaxliga rörelser. Ska du scanna in runtom också börjar det nog bli mycket programvara inblandat som du inte gillade.

Att scanna in en kurvmall är en enkel sak, men att scanna in en hel stock är helt annat.

Men jag tror att den viktigaste frågan att få svar på är det första jag skrev; hur många ska du göra av varje och har du fullskalemodeller eller befintliga kolvar. Annars är det nog svårt för någon att ge dig råd.
Användarvisningsbild
Cano
Inlägg: 1556
Blev medlem: 30 november 2006, 23:18:16
Ort: Katrineholm
Kontakt:

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av Cano »

För sådana här arbeten skulle jag nog satsat på en manuell kopierfräs som den i länken.
Jag har för mig att de även brukar kallas för "Pantograph fräsar" då vissa är uppbyggda med en pantograph för att få "Z" axelns rörelse att alltid vara lodrät.
Ska du bara bearbeta trä?
Användarvisningsbild
säter
Inlägg: 35245
Blev medlem: 22 februari 2009, 21:16:35
Ort: Säter

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av säter »

Vad jag kan förstå så fräser man allting, iallafall det utvändiga, med ett och samma verktyg. En fullradiefräs.
Då är frågan, behövs verkligen Y-axel för den operationen?
Jag tror det kan räcka med 3-axlar, 2st linjära + 1st roterande.
Då kanske det finns en möjlighet med Mach3+clouds.

Det förutsätter att man "probar" med en prob som är identisk i form, med verktyget som sedan ska användas.
Annars åker man på dessa komplicerade programvaror.

Hur ser den invändiga bearbetningen ut? Kör man den med samma verktyg som det utvändiga?
trä snidaren
Inlägg: 5
Blev medlem: 6 januari 2010, 23:09:46

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av trä snidaren »

Hejsan !

Joo..vet att den enklaste vägen nog är att göra en manuell maskin,men dom är inte billiga heller så jag tänkte att man kan undersöka vad en motsvarande i cnc utförande går på.

man får byta fräs vid den invändiga körningen då det kan vara ganska små och komplicerade fräsningar invändigt i en kolv.

Så man bör ha några olika "probar" för dom olika fräsarna isf.
Användarvisningsbild
frallzor
Inlägg: 1373
Blev medlem: 6 mars 2007, 18:19:47
Ort: Hörby

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av frallzor »

Bygga en enkel 4-axlig fräs kanske samt införskaffa en laserscanner?
Scanna solid sen cambereda den kanske.
ABBZ
Inlägg: 196
Blev medlem: 13 januari 2008, 16:12:01
Ort: Oskarshamn

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av ABBZ »

En roterande axel och så vrida materialet 90 grader, köra av alla fyra sidorna försig borde fungera bra.
Man måste få till en 3dmodell av kolven på något sätt först, laserscanning är ju att föredra då det går fort och har bra upplösning.
Modellen sedan kan man dela från centrum i 4 delar och köra varje sida försig.
Tror min maskin skulle klara sånt nu med mitt senaste experiment med roterande axel, någorlunda gevärskolvsfräs hemmabygge går nog loss på runt 50 000:- i bara delar.
http://www.youtube.com/watch?v=Yjfcdhekb2w
dator/skärm/programvara/stegmotorer/elektronik/kulskruvar/kulmuttrar/fräsmotor m,m + massor med egentid.
Bästa är nog endå att köpa en färdig maskin från erkänd leverantör med hög Z och utrusta med roterande axel/svarvdubb så att du kommer igång snabbt, det kommer kräva mycket tid att lära sig programvarorna och frästeknik speciellt om du köper ett hemmabygge, det "Hemmabygget" du köper av någon kanske har brister som du behöver få erfarenhet av.
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av Meduza »

Jag tänker mig att bygga en kopia av den där kopierfräsen måste bli billigare än en CNC-variant, om än inte lika "high-tech..."

Annars så en enklare fyraxlig fräs som sagt, fast inte konternuerlig fyraxlig fräsning utan man slicar upp modellen och fräser från fyra sidor som tidigare sagt,
då borde man klara sig med Cut 3D som program: http://www.vectric.com/WebSite/Vectric/ ... _index.htm

Sedan är väl laserscanning inte helt fel om man får det att fungera bra, i det här fallet borde det ju gå att bygga en automatiserad laserscanner
för gevärskolvar som fungerar bra med http://www.david-laserscanner.com för en relativt låg kostnad av aluprofiler med en stegmotordriven
linjärenhet som kör lasern och en Logitech Quickcam Pro9000 som kamera.

Sedan bereda pointcloud till solid i DAVID-Shapefusion och exportera till Cut3D för att köra ut toolpaths.
Användarvisningsbild
GhostLT
Inlägg: 155
Blev medlem: 14 juli 2009, 18:16:22

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av GhostLT »

4axlig portal fräs B 500mm x L 1200mm x H 500mm och en 250 roterande skiva
Fast bord med rörlig portal skulle jag nog ha byggt. Beroende på vad för stockar du ska fräsa.
Ska du bara köra trä eller laminerade stockar ?
Höjbart kindstöd ?
Du behöver nog en bra spindel som klarar några längre fräsar för inv fräsning av stocken runt lådan

laser scanna kolven du vill kopiera.
ABBZ
Inlägg: 196
Blev medlem: 13 januari 2008, 16:12:01
Ort: Oskarshamn

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av ABBZ »

Usch...nu blev jag sugen på att bygga en maskin för större svarvfräs ojekt.
Har lite delar som blivit över från mina tidigare experimentmaskiner.
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av Meduza »

En "kina-spindel" av den vattenkylda 2.2kw-typen är nog rätt lämpligt i det här fallet, hög hastighet, lägre ljudnivå och bra prestanda för bra pris...

Jag skulle enkelt kunna designa en laserscanner som fungerar, fräsen är ett betydligt mkt större jobb.
ABBZ
Inlägg: 196
Blev medlem: 13 januari 2008, 16:12:01
Ort: Oskarshamn

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av ABBZ »

Det skulle vara trevligt att kunna ha både kamera samt laser på portalen, lägga objektet på bordet och åka över i lämplig hastighet.
Davidscannern behöver ha en vinklad bakgrund med refferenspunkter som jag tror blir svårt att klämma imellan, om man nu har längre objekt så blir den skrymmande.
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av Meduza »

Var lite därför jag tänkte på en separat laserscanner för att just slippa dessa problem...

Fast David-laserscanner behöver inte alls en vinklad bakgrund ifall du har en motoriserad rörelse som går att upprepa efter en första kalibrering,
däremot vet jag inte om det går att låta kameran åka med...
trä snidaren
Inlägg: 5
Blev medlem: 6 januari 2010, 23:09:46

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av trä snidaren »

Joo..det enkla är nog en kopia på en manuell kopierfräs, men ville kolla upp vilka ideer det finns ang. en cnc styrd.

Då det är ganska många timmar man får lägga på varje stock med inpassning osv. av olika detaljer, så skulle det underlätta en hel del om det gick att köra via en cnc maskin.

men som sagt det som är avgörande är hur man får programmet till det man ska göra, att sitta och skriva program för en hel stock är inte aktuellt utan det måste till snabbare sätt tex. med en "probe" .

Har en fräsmotor som bör fungera : http://www.woodworking.se/Handoverfras.htm

Andreas
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Re: behöver få byggt en cnc

Inlägg av Meduza »

Jag tror nog att denna fräsmotor är mer lämplig i längden: eBay: 250532286917
Skriv svar